JAK SERWOWAĆ RUM?

Funkcjonuje wiele sposobów na degustację rumu. Delektowanie się smakiem i aromatem trunku powinno być poparte podstawową wiedzą dotyczącą tej grupy alkoholu. Rum powstaje z fermentacji i destylacji soku cukrowego, koncentratu z trzciny cukrowej lub z melasy. Powyższe składniki są fermentowane, a później destylowane, co pozwala usunąć z nich niepożądane produkty i podnieść zawartość alkoholu. Po destylacji, rum przenoszony jest do drewnianych, dębowych beczek, gdzie dojrzewa. Proces ten trwa od kilku miesięcy do kilkudziesięciu lat. Leżakowanie wzmacnia smaki i aromaty, ukryte w ekspresji. Finalnym etapem produkcji rumu, jest filtrowanie i butelkowanie. Rum klasyfikowany jest jako alkohol mocny – minimalna zawartość alkoholu powinna wynosić co najmniej 37,5% – maksymalne stężenie zaś aż 81%.

Jak przechowywać rum przed otwarciem butelki?

Sposób przechowywania butelki wpływa na jakość alkoholu oraz jego walory smakowe i aromatyczne. Rum powinien być przechowywany w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Nie należy go wystawiać na światło słoneczne czy działanie światła sztucznego. Nie należy również przechowywać butelki z rumem w lodówce czy w zamrażalce.

Jak serwować rum?

Trunek zaleca się smakować w temperaturze pokojowej – idealna wynosi około 18 stopni Celsjusza. Zbyt niska temperatura alkoholu nie uwoli w pełni wachlarza smaków i aromatów, a za wysoka będzie nieprzyjemna w degustacji. Po otwarciu butelki, rum można przechowywać jeszcze przez kilka miesięcy.

Jak pić rum?

Świat rumów jest bardzo różnorodny – stąd również odmienny sposób degustacji, rekomendowany dla różnych rodzajów trunków. Rumy różnią się odmianą, miejscem pochodzenia, kolorem, zróżnicowaniem nut smakowych i aromatycznych, składem, stężeniem alkoholu. Inaczej delektuje się rum w stylu angielskim, a inaczej rum w stylu francuskim czy hiszpańskim.

Są jednak trzy podstawowe zasady, których należy przestrzegać:

  • Rumu nie należy serwować w temperaturze niższej niż rekomendowane 18 stopni Celsjusza.
  • Jasny rum lepiej nadaje się do degustacji w koktajlach i drinkach. Ciemny zaś sprawdza się do degustacji saute.
  • Nie można wrzucać kostek lodu do rumu klasy premium (podobna zasada obowiązuje w świecie whisky).

Na trzy sposoby

Jak zostało już wspominane – forma podania rumu zależy od jego rodzaju:

  • W wersji czystej.

Bez dodatków, w kieliszku degustacyjnym lub w szklance typu tumbler.

  • Na kościach lodu lub w drinku.

Rum zmieszany z dodatkowym składnikiem – sokiem, napojem gazowanym, likierem, innym rodzajem alkoholu.

  • Z dodatkiem wody źródlanej.

Jedna lub dwie krople wody mogą genialnie rozwinąć wachlarz smaków i aromatów, które dzięki niewielkiemu rozcieńczeniu z wodą, stają się intensywniejsze i łatwiejsze w odbiorze.

W wersji czystej

Rumem można się delektować jak szkocką – w kieliszku typu glencairn lub w niskiej szklance z grubym dnem. W takim wydaniu sprawdzi się dojrzały, ciemny rum, klasy premium. Trunek degustuj powoli, raczą się każdym kolejnym łykiem, które pieści podniebienie.

Z dodatkiem wody

W wielu przypadkach stężenie alkoholu w rumie przekracza 50%. W takich proporcjach, degustacja trunku może okazać się nie lada wyzwaniem. Dodanie odrobiny wody – jednej lub dwóch kropel (woda niegazowana, w temperaturze pokojowej), złagodzi moc alkoholu oraz wydobędzie subtelniejsze aromaty i nuty smakowe. Praktyczna porada brzmi – „do trunków o mocy większej niż 50%, warto dodać wodę, a te do 40% powinny być pite w czystej postaci”.

W koktajlu

Rum – szczególnie biała odmiana, fantastycznie nadaje się do konsumpcji w koktajlach i drinkach.

Mieszanka przygotowana na bazie rumu smakuje wyśmienicie i ma orzeźwiający, lekki charakter. Ilość drinków z dodatkiem rumu jest ogromna – alkohol ten dobrze smakuje w towarzystwie soku z limonki, ananasa, pomarańczy czy kokosa. Rum można łączyć z coca-colą, tronikiem, likierami.

Szukasz dobrego rumu? Zajrzyj na https://www.barbadoo.pl/