Gin z tonikiem to jeden z najbardziej popularnych drinków na świecie. Słodko-gorzki smak ma wielu sympatyków. Jaka jest historia znanego koktajlu i jak serwować gin w towarzystwie toniku? Czy drink można urozmaicić? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące tego smacznego trunku.
Gin
Mocny alkohol o bardzo specyficznym smaku i zapachu. Produkowany jest z jagód jałowca. Lekarstwo bazujące na jałowcu, było wykorzystywane już w starożytności do leczenia różnych przypadłości. Pierwsze pisemne wzmianki o lekarstwie z jałowca pojawiły się jednak dopiero w XIII wieku. Ojczyzną ginu – a konkretnie jałowca jest Holandia. Anglicy sprowadzili jałowiec do Wielkiej Brytanii pod koniec XVI wieku. Owoce jałowca zalane spirytusem, nazwali “Holenderską Odwagą”. Popularność trunku wzrosła w XVII wieku.
Na kartach historii
Spożycie ginu było w pewnym momencie tak imponujące, że wprowadzono w Anglii tak zwany “Gin Act”, czyli ustawę wprowadzającą ograniczenie produkcji trunku. Angielski gin pod marką “London Dry” po okresie prohibicji, pojawiał się na barach na całym świecie. Różne odmiany alkoholu produkowano również w Hiszpanii, Niemczech, Nowej Zelandii i Australii.
Produkcja
Do produkcji ginu wykorzystuje się spirytus ze zboża lub melasy oraz jałowiec. Składniki łączy się w procesie podwójnej destylacji, macerowania jagód jałowca lub zmieszania alkoholu i ekstraktu z jagód tej rośliny. Producenci dodają do ginu zioła, przyprawy i wodę.
Popularne marki
Najbardziej popularną marką ginu jest “London Dry” oraz “Plymouth Gin”. W Holandii, gin funkcjonuje pod tradycyjną nazwą “genever”, a w Niemczech produkuje się “dornkaat”. Inne popularne marki to “Seagram’s Extra Dry” czy “Old Tom Gin”, który nie zmienił swojej receptury przez trzy wieki.
Znane osoby lubiące gin
James Bond raczył się ginem z tonikiem w każdej części filmu. Gorącym zwolennikiem ginu był między innymi Winston Churchill, Ernest Hemingway czy Humphrey Bogart. Gin można miksować nie tylko z tonikiem – w towarzystwie wermutu tworzy popularne Martini. Jest również dodatkiem do Margarity.
Tonik
Nietypowy smak toniku to efekt chininy. Pochodzi ona z rosnącego w Ameryce Południowej drzewa chininowego. Chinina to dobre lekarstwo na malarię, którą roznoszą komary. Współcześnie chinina stosowana jest w kosmetykach i branży spożywczej. W większych dawkach staje się trucizną, dlatego należy zachować umiar w jej spożyciu. Chinina wykazuje właściwości fluorescencyjne.
Gin z tonikiem
Sposób przygotowania ginu z tonikiem, jest banalnie prosty. Wystarczą:
- 100 ml ginu
- 200 ml toniku
- cytryna lub limonka
- lód
Szkło należy wypełnić lodem. Do kieliszka lub szklanki wlewa się gin i tonik. Następnie miesza się składniki za pomocą łyżki barmańskiej i dodaje sok z wyciśniętej cytryny lub limonki.
Urozmaicenia
Gin dobrze komponuje się z różnymi rodzajami alkoholi. Świetne kompozycje tworzy z colą, wodą gazowaną lub kwaśnymi napojami bezalkoholowymi. Wspaniale smakuje z sokiem pomarańczowym. Gin można pić na wiele sposobów, serwując go w szklance lub w kieliszku. Rodzaj szkła należy dopasować do formy drinka. Kieliszek o szerokiej, pojemnej czaszy, będzie idealny do drinków z lodem. Szeroka, niska szklanka sprawdzi się podczas degustacji ginu w wydaniu saute – bez dodatków.