Rum jasny, ciemny, przyprawiony, starzony – każdy rodzaj trunku można degustować w odmienny sposób. Ilość gatunków alkoholu przyprawia o zawrót głowy i cieszy koneserów na całym świecie. Destylat z trzciny cukrowej równie dobrze smakuje solo, jak i w towarzystwie innych alkoholi, likierów, napojów czy soków. Jak prawidłowo pić rum? Czy ciemny rum nadaje się do drinków? Czy biały trunek można degustować solo?
Rodzaj trunku, a sposób degustacji
Jasny
Inaczej – biały, srebrny, lekki. To trunek starzony przez krótki czas lub odfiltrowany z charakterystycznej brązowej barwy, której przydaje leżakowanie w dębowej beczce. Taki rodzaj alkoholu najlepiej sprawdza się w koktajlach np. ponadczasowym Mojito. Naturalnie koneserzy jasnego rumu, docenią degustację solo, lecz w takim przypadku należy wybrać produkt od renomowanego producenta np. Havana Club # anos, Bacardi Superior czy El Dorado 3. Rum to doskonały alkohol do mieszania, pasuje do innych rodzajów trunków, soków, napojów, likierów.
Złoty
Inaczej bursztynowy czy brązowy. W tej kategorii mieszczą się zarówno rumy starzone przez kilka lat, jak i przez kilkanaście lat. W zależności od wieku są to idealne trunki do degustacji solo lub w koktajlu. Wybór sposobu konsumpcji, zależy od indywidualnych upodobań i preferencji. Podczas mieszania warto pamiętać, że trunki długo starzone nabierają charakterystycznych nut smakowych i aromatycznych.
Ciemny
Inaczej czarny. Wielu amatorów utożsamia ciemny rum z wysoką jakością. Jest to błędna hipoteza – ciemny czy czarny rum nie zawsze odznacza się wysoką jakością, a sam kolor alkoholu, uzyskiwany jest poprzez dodawanie sztucznych barwników. Najpopularniejsze ciemne rumu na rynku pochodzą od marek takich jak Capitan Morgan Black czy Bacardi Carta Negra. Taki trunek dobrze smakuje saute, jak i w roli bazy pod ulubiony drink.
Przyprawiony
Inaczej spiced. Rum z dużą ilością przypraw. W Stanach Zjednoczonych rum przyprawiony kategoryzowany jest jako Spiced Rum, a w Unii Europejskiej funkcjonuje jako napój spirytusowy – Rum Spirit Drink. Najlepszym producentem rumów przyprawionych jest Captain Morgan Original Spiced czy Kraken. Taki rodzaj trunku równie chętnie degustowany jest solo, jak i w koktajlu. Podczas samodzielnej degustacji warto pamiętać o odpowiednim szkle – idealna będzie niska szklanka z szerokim dnem oraz właściwej temperaturze alkoholu – producenci rekomendują schłodzenie rumu poprzez dodanie do niego kostek lodu.
Aromatyzowany
To tak naprawdę likier, który powstaje z połączenia rumu i aromatyzowanego dodatku. Są to trunki, które mają za niską zawartość procentową alkoholu, aby móc zostać skategoryzowane jako “rum”. Najczęściej konsumowane są w roli dodatku do koktajlu czy drinka.
Overproof
Rumy z wysoką zawartością alkoholu. Trunki krótko starzone, wykorzystywane do wykończenia koktajli. Warto pamiętać, że nie są to te same alkohole, co rumy długo leżakowane, prestiżowe czy butelkowane z mocą beczki.
Premium
Alkohole ekskluzywne, długo leżakowane, o wyjątkowym smaku i aromacie. Są to rumy dedykowane do degustacji solo – bez dodatków. Rum klasy premium należy smakować w odpowiednim kieliszku – o tulipanowym kształcie, lekko zwężającym się ku górze, który ułatwia koncentrację smaków i aromatów, ukrytych w alkoholu.
Szukasz dobrego rumu? Zajrzyj na Barbadoo.pl