Marka Havana Club to jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów na świecie. Kubański rum zanany jest każdemu wielbicielowi mocnych trunków z trzciny cukrowej. Historia marki sięga drugiej dekady XIX wieku, a tradycje związane z produkcją rumu przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Co wyróżnia Havana Club na tle innych producentów? Dlaczego warto spróbować kubańskiego rumu?
Historia
W 1878 roku powstała na Kubie destylarnia, w której 50 lat później został wyprodukowany pierwszy rum. Brand został upaństwowiony w 1960 roku, ale nie zaprzestał swojej działalności. Rum Havana Club traktowany jest jak dobro narodowe Kuby. Założycielem marki był Jose Arechebal i początkowo nosiła ona nazwę “Jose Arechabal S.A.”. “Havana Club” zadebiutowała na rynku w 1934 roku.
Burzliwe dzieje rodziny
Po Rewolucji Kubańskiej w 1959 roku, marka Havana Club została znacjonalizowana. W tym samym czasie rodzina Arechabala wyemigrowała z Kuby do Hiszpanii, a następnie do USA. Obecnie dystrybucją produktów Havana Club zajmują się przedsiębiorstwa Pernod Ricard oraz Corporation Cuba Ron. W 1994 roku koncern Bacardi odkupił od rodziny Archebala recepturę Havana Club i również rozpoczął produkcję rumu pod tą samą marką.
Tradycja i dziedzictwo
Receptura na rum Havana Club przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Unikalna receptura znajduje odzwierciedlenie w kultowych produktach portfolio marki:
- Havana Club 3 Anejo.
Biały rum. Dojrzewa w beczkach przez 3 lata.
- Havana Club 7 Anejo.
Ciemny rum. Leżakuje w beczkach przez minimum 7 lat.
- Havana Club Especial.
Złocisty rum, poddawany podwójnemu starzeniu.
Havana Club Iconica
Wyjątkowa kolekcja rumów Havana Club, która bazuje na wiedzy oraz pasji Maestros del Ron Cubano. Do produkcji rumów wybrano starzone trunki, które zmieszano i poddano ponownemu starzeniu. Rum Havana Club 15 Anos to edycja limitowana – wyprodukowana w ilości zaledwie 58 beczek. Rum Havana Club Union wytworzony został przez duet – Asbel Morales i Fernando Fernandez. W skład Havana Club Iconica wchodzi również Havana Club Maximo Extra Anejo, którego produkcja rocznie oscyluje na poziomie 1000 butelek rocznie. W 2016 roku na rynku zadebiutował rum Havana Club Tributo.
Jak degustować Havana Club?
Rum można smakować samodzielnie – bez dodatków, lub na kościach lodu. To również doskonała baza wielu koktajli i drinków, np. Cuba Libre, Mojito, Pina Colada, Daiquiri, Old Fashioned. Wybierając rum do degustacji, zwróć uwagę np. na długość starzenia ekspresji – trunki długo dojrzewające lepiej smakują solo.
Ciekawostki
- Rum to ważny element kultury kubańskiej. Marka Havana Club reprezentuje dziedzictwo i lokalne tradycje produkcji rumu.
- Widząc Kubę w październiku 1492 roku Krzysztof Kolumb powiedział, że jest to “najpiękniejsza z wysp”.
- Na smak rumu Havana Club wpływa bujna trzcina cukrowa, żyzna gleba oraz tropikalny klimat.
Ile kosztują rumy Havana Club?
Ceny rumów Havana Club zaczynają się od kilkudziesiąciu złotych. Są to trunki przystępne cenowo. Im starsze i bardziej prestiżowe pozycje, tym ich cena jest wyższa. Zaletą rumów Havana Club jest uniwersalny charakter i bardzo rozpoznawalna etykieta.
Szukasz dobrego rumu? Zajrzyj na Barbadoo.pl