Koniak to wysokoprocentowy destylat winny, który powstaje w miejscowości Cognac, we Francji. Trunek produkowany jest z trzech wymagających odmian białych winogron – Folle Blanche, Ugni Blanc i Colombard. Winorośla porastają żyzne gleby, a ocenaiczny klimat sprzyja ich wzrostowi. Po pracochłonnym procesie produkcji, koniak trafia do dębowych beczek – leżakuje w nich i nabiera pożądanych nut aromatyczno-smakowych. Nad produkcją koniaków czuwa maitre de chai – szef piwnicy. Jak degustować koniak? Czym różni się ten rodzaj alkoholu od innych?
Koniak a inne alkohole
Zasadnicza różnica pomiędzy koniakiem a brandy czy whisky jest znacząca:
- Koniak to brandy, ale nie każda brandy to koniak. Nazwa “brandy” pochodzi od słowa “brandewijn”. Był to alkohol, który powstał z destylowanego lub wypalonego wina. Tak właśnie Holendrzy definiowali brandy. Koniak powstaje wyłącznie z określonych odmian białych winogron, a brandy można wytwarzać z wielu innych sfermentowanych owoców. Francuzi dodatkowo zastrzegli prawo do nazwy handlowej “koniak”.
- Amatorzy mylą koniak z whisky. Być może to z uwagi na podobny kolor tych dwóch rodzajów alkoholu lub ich intensywny aromat. Warto jednak pamiętać, że whisky i koniak różnią się przede wszystkim w zakresie przebiegu produkcyjnego, a także rodzajem wykorzystanych surowców. Koniak powstaje z winogron, a whisky ze zbóż. Aba trunki dojrzewają w dębowych beczkach.
Rodzaje koniaku
Koniaki można sklasyfikować według różnych kategorii:
- długości leżakowania;
- palety aromatyczno-smakowej;
- ceny.
Na każdej etykiecie produktu znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczące zawartości szkła. Najmłodsze koniaki posiadają oznaczenie V.S. (Very Special), które wskazują, iż ekspresja leżakowała minimum 2 lata. V.S.O.P (Very Superior Old Pale) – to minimum 4-letni koniak. Najwyższą pozycję w hierarchii koniaków zajmują trunki oznaczone skrótem X.O. (Extra Old) – są to wypusty minimum 9-letnie.
Koniak na 5 sposobów
Sposobów degustacji koniaku jest wiele. Doświadczony koneser z pewnością doceni jeden z pięciu następujących:
- Saute.
Koniak degustowany na czysto smakuje wyśmienicie. Rekomendowana temperatura konsumpcji alkoholu wynosi 21 stopni Celsjusza. Do degustacji należy wykorzystać pękaty kieliszek na krótkiej nóżce lub szklankę z grubym dnem. Koniaki powinno się smakować po skończonym posiłku – nie w trakcie lub przed. Aby rozpocząć poprawną degustację, należy dokładnie powąchać zawartość kieliszka, a następnie wziąć mały łyk. Kolejno – zamieszać zawartością kieliszka, obracając go w dłoni, oraz powtórzyć etap wąchania i smakowania. Koniak pije się powoli, odpowiedzialnie i przemyślanie.
- Drink z napojem gazowanym.
Aromatyczny i wyrazisty w smaku koniak doskonałe łączy się z napojami gazowanymi. To wprost doskonała baza pod koktajl lub drink, który zręcznie łączy wytrawny charakter alkoholu oraz słodki smak napoju z bąbelkami.
- Koktajl z sokiem owocowym.
Paleta aromatyczno-smakowa koniaku dobrze współgra z sokami. Alkohol świetnie komponuje się z sokiem wiśniowym, pomarańczowym, ananasowym, limonkowym. Aby podkręcić smak koktajlu lub drinka, postaw na sok ze świeżo wyciskanych owoców.
- Na lodzie.
Dobrym sposobem na degustację koniaku jest podanie go na kościach lodu. Alkohol należy spożywać z niskiej szklanki typu tumbler. Schłodzony koniak to fantastyczna alternatywa na letnie popołudnie lub wakacyjny wieczór.
- Z deserem.
Bursztynowy trunek można serwować w towarzystwie deseru. Jak zostało wspomniane wcześniej – koniak to typ alkoholu, który należy spożywać po posiłku. Podanie go w towarzystwie pysznego ciasta, lodów, pralinek, tortu – to bardzo dobry pomysł. Koniak sprawdzi się również w kuchni jako dodatek do pysznych musów, kremów.