Trunek nieodłącznie kojarzący się z Meksykiem – tequila, przywołuje myśli o kolorowych uliczkach, egzotycznych owocach i tradycyjnym sombrero. Tequila to wódka, która powstaje ze sfermentowanego soku z niebieskiej odmiany agawy. Jak przebiega proces produkcji? Jakie są rodzaje tequili? Jak degustować trunek? Poznaj wszystkie tajemnice meksykańskiej tequili!
Zgodnie z definicją
Tequila to alkohol wysokoprocentowy, produkowany ze sfermentowanego soku z niebieskiej odmiany agawy, zwanej Agave tequiliana. Prawo Meksyku pozwala nazwać tequilą alkohole wyprodukowane przy użyciu co najmniej 51% cukrów z agawy błękitnej. Najlepszą odmianą tequili jest trunek wyprodukowany w 100% z agawy tequiliana. Nieco gorsza tequila – Mezcal, wytwarzany jest z 20 różnych odmian agawy oraz z trzciny cukrowej.
Proces produkcji tequili
Jak zostało wspomniane, tequila powstaje z agawy. Roślinę uprawia się minimum przez 8 lat – po tym czasie z jej pnia można uzyskać potrzebny sok, który następnie poddawany jest fermentacji. Do zabiegu wykorzystuje się zbiorniki ze stali nierdzewnej lub drewniane. Po upływie 7-12 dni powstaje napój musujący – “pulque”. Po podwójnej destylacji, która przebiega w miedzianych alembikach lub destylacyjnych kolumnach, alkohol zostaje przefiltrowany przez węgiel aktywowany lub filtry celulozowe. Ekspresja poddana jest krótkiemu dojrzewaniu.
Rodzaje tequili
Meksykański alkohol dostępny jest w wielu wariantach, które różnią się między innymi czasem leżakowania, walorami smakowymi i aromatycznymi, a także kolorem:
- Silver.
Inna nazwa – Blanco. Najpopularniejsza i najtańsza tequila. Ekspresja przechodzi proces podwójnej filtracji, która ma na celu złagodzenie smaku i zapachu formuły. Leżakuje przez dwa miesiące lub wcale. Wyróżnia się wyrazistymi smakiem i aromatem.
- Gold.
Charakterystyczny złoty kolor trunku, uzyskuje się za pomocą karmelu lub leżakowania w dębowych beczkach. Leżakuje krótki czas np. rok.
- Reposado, Anejo.
Jest to szlachetna odmiana tequili gold. Leżakuje w dębowych beczkach. Reposado leżakuje od 2 miesięcy do roku. Anejo dojrzewa od jednego roku do 3 lat.
Sposób degustacji
To, w jaki sposób można degustować tequilę uzależnione jest od kilku czynników – między innymi:
- preferencji i upodobań degustującego;
- rodzaju tequili;
- okoliczności, okazji.
Najczęściej meksykańską ekspresję smakuje się w wersji:
- Na czysto lub na kościach lodu.
To najlepszy sposób, aby poznać smak alkoholu. W takim wydaniu najczęściej smakuje się tequilę Anejo lub Reposado. W wersji na czysto, warto postawić na specjalistyczny kieliszek degustacyjny, zaś w odsłonie na kościach lodu znacznie lepsza będzie niska szklanka z grubym dnem.
- W drinku lub koktajlu.
Tequila to fantastyczna baza pod koktajl czy drink. Trunek dobrze łączy się z innymi rodzajami mocnych alkoholi, likierami, syropami, sokami czy napojami gazowanymi. Na bazie tequili powstało wiele wyśmienitych drinków, które cieszą się dużą popularnością.
Jak przechowywać?
Po zabutelkowaniu, tequila podobnie jak inne alkohole mocne, nie zmienia już swoich walorów smakowo-aromatycznych, nie mniej jednak zaleca się, aby spożyć zawartość butelki do mniej więcej pięciu lat od daty produkcji. Po otwarciu, butelkę należy przechowywać w odpowiednim miejscu – idealny będzie barek lub komoda. Dobrze, aby zawartość otwartej butelki nie była narażona na intensywne działanie promieni słonecznych i oświetlenie sztuczne. Butelka powinna być szczelnie zamknięta.