KOMBUCHA. CO TO ZA NAPÓJ I DLACZEGO WARTO GO SPRÓBOWAĆ?

Kombucha to świetna niskoalkoholowa alternatywa dla innych rodzajów trunków. Napój o koreańsko-chińskich korzeniach cieszy się ogromną popularnością. Jak powstaje kombucha? Jaka jest jej historia i dlaczego warto spróbować tego napoju? Dowiedz się więcej o zaletach kombuchy!

Kombucha – co to jest?

Niskoalkoholowy napój fermentowany, który powstaje w wyniku fermentacji schłodzonej herbaty przy użyciu symbiotycznej kultury bakterii i drożdży. Napój ma lekko kwaśny smak. Według specjalistów kombucha ma wiele zalet i cieszy się dużym uznaniem wśród miłośników zdrowego stylu życia. Kombuchę można pić na wiele sposobów.

Składniki – co jest niezbędne w procesie produkcyjnym kombuchy?

Aby powstała kombucha niezbędne są następujące składniki:

  • Czarna herbata.

Dostarcza ona substancji odżywczych i cukrów, które wspomagają proces fermentacji.

  • Cukier.

Nadaje charakterystyczny smak.

  • SCOBY.

Symbiotic Culture of Bacteria and Yeast. Symbiotyczna kultura bakterii i drożdży. Składnik odpowiedzialny za proces fermentacji. Przekształca cukier i herbatę w kombuchę.

Smak – jak smakuje kombucha?

Kombucha jest lekko kwaśna, słodkawa i delikatnie musująca. Swój smak kombucha zawdzięcza fermentacji, która odbywa się z udziałem bakterii i drożdzy, które przekształcają cukier w kwas octowy i entanol. Kombucha niekiedy poddawana jest procesom maturacji, dodatkowej fermentacji lub infuzji. W wyniku tego ostatniego może mieć smak i zapach owoców, ziół czy przypraw korzennych.

Historia

Zgodnie z zapiskami kombuchę wynalazł koreański lekarz Kombu, który przywiózł swój przepis do Chin. Z Azji, przepis trafił do Rosji, Polski, Niemiec oraz Europy Zachodniej. Do Europy zawitał stosunkowo późno – na początku XX wieku. W Polsce kombucha znana jest od ponad 100 lat jako “grzybek japoński”.

Właściwości kombuchy

Kombucha wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, które są istotne dla poprawnego funkcjonowania organizmu – między innymi:

  • Poprawia trawienie.
  • Stymuluje odporność.
  • Detoksykuje organizm.
  • Zwalcza wolne rodniki.

Dzięki probiotyką obecnym w składzie, kombucha wspiera równowagę mikroflory jelitowej. Wspomaga naturalne procesy eliminacji toksyn, a do tego jest fantastycznym źródłem antyoksydantów.

Jak i z czym pić kombuchę?

Napój należy spożywać w szklankach lub filiżankach. Najważniejsze, aby nie używać żadnych metalowych łyżek. Kombuchę można pić samodzielnie – na kościach lodu lub na ciepło. Napój pasuje również do grillowanych owoców, warzyw, a także białego mięsa, ryb i owoców morza. Niektórzy smakują kombuchę w towarzystwie słodkich deserów lub wykorzystują ją jako bazę pod ulubiony koktajl czy drink.

Dawkowanie

Kombucha wpływa na cały organizm, dlatego należy włączyć ją do diety stopniowo. Przyjmuje się, że bezpieczna dawka wynosi ok. 120 ml na dobę. Spożywanie napoju w zbyt dużych ilościach może przyczynić się do wystąpienia objawów niepożądanych.