Aromatyczny gin to bezbarwny, wysokoprocentowy trunek, potocznie zwany jałowcówką. Alkohol powstaje ze spirytusu, przeważnie jęczmiennego oraz aromatów jagód z jałowca pospolitego. Gin bywa wzbogacony wieloma składnikami ziołowymi. Jaka jest historia powstania ginu? Jakie są jego rodzaje i jak degustować ten niesamowity trunek?
Historia powstania ginu
Według dostępnej wiedzy gin powstał w XVII wieku na terenie obecnej Holandii i Belgii. Znawcy wskazują jednak, iż historia ginu sięga kilku stuleci wstecz. Pierwsze wzmianki o trunku pochodzą z XIII wieku, a pierwszy opis produkcji z XVI wieku. W XVII wieku na terenie ówczesnych Niderlandów, mistrzowie destylacji rozpropagowali produkcję alkoholi na bazie zacieru zbożowego, z dodatkami takimi jak anyż czy owoce jałowca. Na początku istnienia gin nazywany był Jenever. Gin szybko trafił na Wyspy Brytyjskie, gdzie zdobył duże uznanie i zachwyt konsumentów.
Sposób degustacji
Gin można degustować na wiele sposobów, dobierając odpowiednią formę do swoich upodobań i preferencji:
- Na czysto.
Trunek spożywany jest saute o wiele rzadziej niż inne rodzaje alkoholi mocnych. W wydaniu na czysto, można docenić cierpki smak ekspresji.
- Na kościach lodu.
Doskonała alternatywa dla miłośników prostych rozwiązań – gin na kościach lodu w towarzystwie plastra limonki lub cytryny. Do degustacji, warto wykorzystać niską szklankę typu tumbler.
- W koktajlu.
Gin dobrze łączy się z innymi rodzajami alkoholi, likierami, napojami gazowanymi czy sokami. To dobra baza pod wiele koktajli czy drinków.
Rodzaje ginu
W ofercie rynkowej znajduje się wiele rodzajów ginu, z których każdy wyróżnia się niebanalną paletą aromatyczno-smakową:
- Klasyczny gin.
Trunek otrzymywany metodą destylacji zacieru zbożowego, do osiągnięcia określonego stężenia alkoholu oraz drugiej destylacji, podczas której dochodzi do wyodrębnienia cennych związków aromatycznych ze składników roślinnych biorących udział w procesie. Musi zawierać minimum 30% alkoholu.
- Distilled gin. Ten rodzaj alkoholu powstaje wyłącznie metodą ponownej destylacji etanol, w aparaturze wykorzystywanej do produkcji ginu. Proces odbywa się z udziałem owoców jałowca oraz innych składników pochodzenia roślinnego. Zawiera przynajmniej 37,5% alkoholu.
- London gin. Bardziej wytrawna i czystsza odmiana Distilled gin. Nie zawiera żadnych środków słodzących ani barwiących.
- Navy Strength. Mocniejsza wersja Distilled gin. Zawiera minimalnie 57% alkoholu.
- Aged gin. Wzbogacony o aromaty cytrusów, wanilii, pieprzu i orientalnych przypraw.
- Sloe gin. Zawiera minimum 25% alkoholu. Wyróżnia się smakiem tarniny.
- Genever gin. Jest bogatszy w smaku od klasycznego ginu. Ma pikantny, ziemisty, słodowy smak. Wytwarzany jest w Holandii, Belgii oraz niektórych częściach Francji i Niemiec.
Ciekawostki
Na przełomie XVIII i XIX wieku gin w prowincjach Imperium Brytyjskiego, konsumowany był jako lek na malarię. Spożywany w towarzystwie toniku, miał stanowić remedium na chorobę.
Dlaczego warto kupić gin?
Ten wyjątkowy alkohol to składnik wielu klasycznych drinków i koktajli. Najczęściej smakowany w towarzystwie tonika, cieszy zmysły i pieści kubki smakowe. Dobrze współgra z innymi elementami drinka. Jest uniwersalny i ponadczasowy. Gin dostępny jest w wielu wariantach różniących się przede wszystkim mocą i smakiem. Ma przystępną cenę i jest łatwo dostępny. Jest to również świetna alternatywa dla innych rodzajów alkoholi – rumów, whisky czy wódki.