NAJBARDZIEJ CENIONE RUMY

Początek produkcji rumu przypada na XVII wiek. Trunek szybko stał się jednym z najbardziej popularnych alkoholi na świecie. Rum był niegdyś wykorzystywany jako środek wymiany gospodarczej – zastępował pieniądze czy złoto, podczas transakcji handlowych. W ostatnim czasie można zauważyć rozkwit popularności rumów – ten “piracki napój” jest równie chętnie spożywany jak whisky czy gin. Które rumowe pozycje są najbardziej cenione? Jakiego rumu warto spróbować?

Melasa, drożdże i woda

Aby powstał rum niezbędna jest melasa lub sok z trzciny cukrowej, drożdże i woda. Wykorzystanie trzciny cukrowej – do produkcji melasy czy soku, jest w dużej mierze tym, co odróżnia rum od pozostałych trunków. Aby rum mógł zostać nazwany rumem, musi mieć ścisły związek z trzciną cukrową. Po dodaniu soku lub melasy do wody i drożdży, rozpoczyna się fermentacja. Etap fermentacji trwa zazwyczaj od kilku godzin do kilku tygodni. Kolejnym etapem produkcji jest destylacja. Polega ona na umieszczeniu sfermentowanej cieczy w destylatorze np. kolumnie rektyfikacyjnej. Ciecz podgrzewana jest do 80 stopni Celsjusza. Po zakończeniu destylacji, trunek może zostać zabutelkowany i sprzedany lub dodatkowo leżakowany. Dojrzewanie wynosi od 12 miesięcy do nawet kilkunastu lat. W zależności od czasu leżakowania, trunek będzie mieć inny kolor, smak i aromat.

Rumy z najwyższej półki

Bacardi Carta Blanca

Młody, biały rum. Na palecie aromatyczno-smakowej akordy kwiatów i owoców. Na jego bazie można przygotować klasyczne drinki np. Mojito, Cuba Libre czy Daiquiri. W 1862 roku dzięki Don Facundo Bacardi Masso powstała unikalna receptura na trunek. Historia marki Bacardi sięga przeszło 150 lat wstecz.

Zacapa

Rum klasy premium. Powstał w 1976 roku z okazji setnej rocznic powstania gwatemalskiego miasta, o tej samej nazwie. Wytwarzany jest z bardzo gęstego soku z trzciny cukrowej, a jego fermentacja odbywa się przy użyciu drożdzy, otrzymywanych z ananasów. Leżakowanie odbywa się na wysokości 2300 m. n. p. m. – w mieście Quetzaltenango. Rum dojrzewa od 6 do 23 lat, w beczkach po whisky, sherry czy hiszpańskim winie. Ekspresja mieszana jest metodą Solera, a następnie zabutelkowana.

Appleton Estate

Rum z Jamajki, cieszy się ogromnym uznaniem i popularnością. Produkowany w stylu angielskim, z melasy. Linia produktów Appleton bazuje na plantacji trzciny cukrowej zlokalizowanej niedaleko destylarni. W portfolio marki znajduje się między innymi: Appleton Estate Signature Blend, Reserve Blend oraz Rare Blend 12 Years Old.

Goslings

Ekspresja produkowana na Bermudach. James Gosling osiadł tam w 1806 roku, a w latach 60-tych XIX wieku rozpoczął produkcję rumu Black Seal. Na bazie trunku powstał niezwykle popularny drink – Dark’n’Stormy.

Hampden Great House

Rum o urzekającym zapachu bananów, ananasa, nafty, pieczonych jabłek i jagód leśnych. W smaku słodki – pełen akcentów sosny, gruszki. Finisz lekki i gorzkawy. Trunek z Jamajki zabutelkowany w szkło z etykietą prezentującą przepiękną grafikę.

Mount Gay XO

Naturalny rum, bez dodatku cukru. Blend destylacji alembikowej z kolumnową. Mount Gay produkuje najbardziej klasyczne rumy na świecie. W ofercie marki znajdują się również inne ciekawe pozycje np. Mount Gay XO Triple Cask czy Mount Gay Eclipse.

El Dorado 12

Ekspresja produkowana z melasy. Starzona jest w beczkach po bourbonie. Na trunek składają się blendy destylowane w trzech destylatorach: dwukolumnowym Enmore, kolumnowym Diamond oraz drewniany, podwójnym alembiku – Port Mourant. Na palecie aromatyczno-smakowej nuty śliwki, pieczonego jabłka, kawy i wanilii. Dość słodki rum pełen akordów ciemnej czekolady i cynamonu.

Pusser’s

Formuła trunku pozostaje niezmieniona od wielu lat, a marka to swoisty klasyk stylu Navy. Trunek jest żywy, przyprawiony, smaczny. Za sukcesem marki Pusser’s stoi Charles Tobias, który wykupił formułę rumu, który był racjowany na statkach marynarki brytyjskiej i zaprezentował ją światu w formie butelki trunku, ozdobionej klimatyczną, marynistyczną etykietą.

Szukasz dobrego rumu? Zajrzyj na Barbadoo.pl