Rum cieszy się współcześnie ogromną popularnością. Jest to trunek kojarzący się z filmami o piratach albo o kubańskiej mafii. Dlaczego rum z każdą kolejną dekadą zdobywa tak duże uznanie zarówno wśród koneserów, jak i amatorów? Jest to przede wszystkim doskonała baza do koktajli i drinków. Produkcja rumu nie wymaga nakładu dużych kosztów i nie wiąże się ze sztywnymi regułami dotyczącymi pochodzenia. Z czego robi się rum? Jaka jest jego historia oraz rodzaje?
Z czego powstaje rum?
Najprościej rzecz ujmując rum to trunek, który powstaje ze sfermentowanej trzciny cukrowej – z soku lub z melasy. Zawartość alkoholu w ekspresji musi wynosić co najmniej 37,5% – w przypadku rynku europejskiego i 40% – w przypadku rynku amerykańskiego. Co ciekawe – nie funkcjonują jasne zasady dotyczące produkcji alkoholu z trzciny cukrowej. Fakt ten, daje producentom duże pole do popisu. Rum produkuje się na całym świecie.
Historia
Trunek z trzciny cukrowej pochodzi prawdopodobnie z Indii albo z Chin. Trzcina cukrowa na tych obszarach pojawiła się za sprawą kupców. Wpływ na bogate plony miał tropikalny klimat. Z upływem czasu produkcja rumu rozprzestrzeniła się na obie Ameryki. Duża konsumpcja rumu, determinuje to, że jest on wytwarzany na całym świecie – z wyjątkiem obszarów o chłodnym klimacie. Głównymi ośrodkami produkcji jest Kuba, Jamajka, Barbados.
Słowo
Samo pochodzenie słowa „rum” nie jest oczywiste. Ze staroangielskiego słowo „rumbullion” oznacza „zamieszki”. Według Francuzów „rum” wywodzi się od „aroma”, które odzwierciedla tropikalny smak i zapach trunku. Znawcy tematu i koneserzy alkoholu z trzciny cukrowej doszli do wniosku, że słowo „rum” ma swoje źródło w łacińskim „saccharum”, które oznaczało „cukier”.
Rodzaje
Rum można poklasyfikować według różnych kategorii – z uwagi na styl produkcji, zawartość alkoholu czy smak:
• Rum produkowany na styl hiszpański.
Wytwarzany z melasy, poddawany jest krótszej fermentacji. Destylacja odbywa się w kolumnach destylacyjnych. W procesie tym powstaje neutralny smakowo alkohol, któremu dopiero starzenie nadaje odpowiedniego charakteru. Typowe dla rumów hiszpańskich są nuty korzenne. Najwięcej tego rodzaju trunku produkuje się na Dominikanie.
• Rum produkowany na styl angielski.
Jest znacznie cięższy i intensywniejszy w smaku niż rum hiszpański. Produkowany jest z melasy, w tradycyjnych alembikach. Etap ekstrakcji i destylacji jest dłuższy, a finalny produkt bardziej złożony. Rum angielski powstaje głównie na Jamajce i Barbadosie.
• Rum produkowany na styl francuski.
Surowy w smaku, wytwarzany ze świeżego soku z trzciny cukrowej. Nazywany jest również rumem rolniczym lub rzemieślniczym. Trunek produkowany w stylu francuskim ma owocowe nuty i orzeźwiający smak. Rumy te powstają głównie na Maderze i na Mauritiusie.
• Rum poddawany dłuższej fermentacji.
Produkowany w alembikach. Trunek charakteryzuje się bogatą i złożoną paletą aromatyczno-
smakową.
• Rum poddawany krótszej fermentacji.
Wytarzany w kolumnach destylacyjnych.
• Rum biały.
Ma słodki smak.
• Rum złoty.
Jest bardziej aromatyczny. Nazywany bywa również „spiced”.
• Rum ciemny.
Powstaje głównie na Jamajce.
• Rum proof.
• Rum overproof.
Ma wysoką zawartość alkoholu. Genialnie nadaje się do koktajli i drinków.
• Rum starzony.
Smak i aromat
Wpływ na smak i aromat rumu ma przede wszystkim metoda produkcji, dzięki której powstaje trunek. Rum młody wyśmienicie nadaje się do koktajli podobnie jak rum biały. Trunek starzony dobrze jest degustować saute – bez dodatków. Im dłuższa, bardziej skomplikowana metoda produkcji, tym bardziej złożony smak i bogatsza paleta aromatyczna ekspresji.
Ciekawostki dotyczące rumu
W XVIII wieku fabryka Potockiego w Łańcucie miała w swojej ofercie produkt, który był łudząco podobny do wódki, jednak produkowano go z trzciny cukrowej. Nazwa „rum sztuczny” wzbudzała wiele kontrowersji. Z czasem zmieniono ją na „rum krajowy”.
Szukasz dobrego rumu? Zajrzyj na https://www.barbadoo.pl/