Rum to jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych rodzajów alkoholu na świecie. Ilość odmian, smaków i aromatów tego trunku, potrafi przyprawić o prawdziwy zawrót głowy. Producenci opisując sposób produkcji, charakterystykę czy rodzaj rumu, używają słownictwa typowego dla tematyki „rumowej”. Warto znać znaczenie tych pojęć, z którymi można się spotkać np. na etykiecie produktu. Co to jest dunder? A co oznacza słowo „overproof”? Czym się różni rum francuski od hiszpańskiego?

Dunder

Słowo „dunder” pochodzi od niemieckiego „piorun”. Powiedzenie „a niech to dunder świśnie” oznacza zatem „a niech to piorun strzeli”. Dunder w odniesieniu do rumu oznacza pozostałość po procesie destylacji. Większość producentów pozbywa się dundra, jednak na Jamajce jest on wykorzystywany przy kolejnym procesie destylacji jako tak zwany „zaczyn”. Dunder charakteryzuje się wysoką estrowością i zawartością fenoli. Wykorzystanie go do destylacji wzmacnia smak i aromat produkowanego trunku. Co ciekawe dunder na Jamajce ma bogatą historię – ówcześnie przechowywano go w odkrytych dołach wydrążonych w ziemi.

Navy Strenght

To określenie pojawia się na etykietach produktów rumowych zabutelkowanych z mocą ok. 54% alkoholu. Nazwa stanowi odniesienie do rumów w stylu angielskim, które były serwowane marynarzom Royal Navy.

Barrel Strenght

Trunki tak określane nie były rozcieńczane wodą przed zabutelkowaniem. Takie rumy mają wysoką ok. 60% moc alkoholu. Rum barrel strenght to najczęściej limitowana edycja, która nie jest w podstawowym portfolio marki rumowej.

Overproof

Jest to odmiana mocnych rumów, w których stężenie alkoholu przekracza niekiedy 70%. Są to bardzo wyraziste w smaku trunki.

Aged

Określenie to odnosi się do starzonych rumów, czyli tych które były poddawane leżakowaniu w dębowych beczkach. Rumy starzone są w różnym przedziale czasu – w przypadku tego rodzaju alkoholu nie ma konkretnych wytycznych, ile wynosi minimalny czas starzenia. Co ciekawe – liczba widoczna na etykiecie trunku można oznaczać zarówno młodszy, jak i najstarszy składnik całej mieszanki.

Solera

Tak nazywa się proces mieszania rumów polegający na tym, że beczki z młodszymi trunkami ustawiane są nad tymi dłużej starzonymi. Odprowadzany produkt z dolnego poziomu, uzupełniany jest grawitacyjnie rumami z wyższego poziomu – ten proces umożliwia produkowanie dużych partii mieszanego rumu o wyjątkowych, tożsamych walorach smakowych i aromatycznych. Warto wiedzieć, że deklarowana liczba na etykiecie produktu informuje o najstarszym roczniku użytym do produkcji trunku.

Spiced

Niezwykle popularna seria rumów aromatyzowanych np. ziołami czy przyprawami. Rumy spiced często barwione są karmelem.

Rum hiszpański

Lekki trunek, produkowany z melasy, najczęściej w procesie destylacji kolumnowej. W procesie tym powstaje neutralny smakowo alkohol, któremu dopiero starzenie w dębowych beczkach nadaje odpowiedniego charakteru. Charakterystyczne dla rumów hiszpańskich są mocne nuty korzenne. Najwięcej tego rodzaju trunku wytwarza się na Dominikanie.

Rum francuski

Trunek wytwarzany na francuskich wyspach – Gwadelupa czy Martynice. Rum produkowany ze świeżego soku trzcinowego. Nazywany jest również rumem rolniczym lub rzemieślniczym. Trunek produkowany w stylu francuskim ma owocowe nuty i orzeźwiający smak.

Rum angielski

Ma zdecydowanie najcięższy i najbardziej aromatyczny wachlarz smaków i aromatów. Produkowany z melasy w prostych miedzianych aparatach destylacyjnych. Etap ekstrakcji i destylacji jest dłuższy, a finalny produkt bardziej złożony. Rum angielski powstaje głównie na Jamajce i Barbadosie.

Szukasz dobrego rumu? Zajrzyj na https://www.barbadoo.pl/