UZNANI PRODUCENCI RUMU

Historia rumu sięga VII wieku. Ten wysokoprocentowy trunek produkuje się z melasy lub soku trzciny cukrowej, a sam proces produkcji nie jest restrykcyjny i zależy głównie od miejsca wytwarzania rumu. Sfermentowany sok poddawany jest destylacji oraz niekiedy leżakowaniu – najczęściej w dębowych beczkach. Oferta rumów jest niezwykle bogata i różnorodna. Którzy producenci trunku z trzciny cukrowej są najbardziej cenieni? Jak znaleźć odpowiedni dla siebie rum?

Historia i etymologia słowa “rum”

Nazwa trunku – a w zasadzie jej pochodzenie, nie jest do końca znane. U schyłku XVII wieku, słowo “rum” oznaczało “wyroby najwyższej jakości”, a “rum booze”, w wolnym tłumaczeniu – “jakościowa gorzała”. Trudno wierzyć teorii, że nazwa trunku została wykreowana w ten właśnie sposób, w szczególności, iż pierwsze rumy, miały raczej wątpliwą jakość. Kolejna koncepcja mówi, że nazwa “rum” pochodzi od ostatniej sylaby łacińskiego słowa “saccharum”, oznaczającego cukier. Trunek przypominający współczesny rum znany był już w VII wieku – polecał go ajurwedyjski lekarz Vagbhata, na ówczesne dolegliwości zdrowotne. Popularyzacja rumu na całym świecie przypada na drugą połowę XVII wieku i czas kolonizacji Ameryki Środkowej. To niewolnicy na plantacjach trzciny cukrowej odkryli, że odpad produkcyjny – melasa, jest znakomitym surowcem do produkcji mocnego alkoholu.

Sposób produkcji

Rum powstaje w wyniku fermentacji melasy lub soku z trzciny cukrowej. W tym celu do mieszanki dodaje się drożdży i wody. Destylacja, czyli wyizolowanie alkoholu i substancji smakowo aromatycznych, stanowi kolejny etap produkcji. Niektórzy producenci decydują się na starzenie swoich destylatów – najczęściej w beczkach po bourbonie. Niektóre trunki są blendowane w ramach systemu Solera, czyli następuje systematyczne mieszanie młodych rumów z tymi, które leżakują od lat. Białe rumy często nie są leżakowane lub podlegają filtracji, która pozbawia destylat ciemnego koloru. Finalnym etapem jest butelkowanie rumu.

Rodzaj rumu

Rumy można podzielić na kilka kategorii, uwzględniających kolor czy styl produkcji:

  • Biały.

Produkowany z trzciny cukrowej. Niebarwiony.

  • Złoty.

Po destylacji, poddany krótkiemu starzeniu w beczkach. Niekiedy dodatkowo barwiony karmelem.

  • Ciemny.

Produkowany na bazie melasy i poddawany kilkukrotnej destylacji. Długo starzony w beczce. Bardziej złożony w smaku i aromacie, w porównaniu z rumem białym czy złotym.

  • Hiszpański.

Nazwa odnosi się do stylu produkcji. Rum w stylu hiszpańskim jest łagodny. Powstaje na Kubie, Dominikanie, w Kolumbii, Nikaragui, Wenezueli.

  • Francuski.

Trunek produkowany z soku trzciny cukrowej. Wytwarzany głównie na Martynice, Haiti, w Gwadelupie.

  • Angielski.

Ciemny i bogaty w smaku. Powstaje na bazie melasy, na Bahamach, Trynidadzie i Tobago, Barbadosie czy Jamajce.

Producenci rumu

Bacardi

Rodzinna firma, istniejąca od 1862 roku. W portfolio Bacardi Superior, Bacardi 151, Oakheart Spiced Rum czy Havana Club. Destylarnie należące do Bacardi produkują łącznie około 100 000 litrów rumu na dobę.

Ron Barcelo S.R.L.

Brand istniejący od 1930 roku. Jest to producent rumu z Dominikany, wytwarzający trunki najwyższej jakości. Firma dystrybuuje produkty w 50 krajach i jest czwartym eksporterem rumu na świecie. Najbardziej cenioną serią marki jest Barcelo Imperial.

Maison Ferrand

Francuska firma, produkująca wysokoprocentowe napoje alkoholowe od przeszło trzech dekad. Cechą wyróżniającą markę na tle innych firm jest fakt, iż destylaty leżakują zarówno w beczkach po bourbonie w klimacie tropikalnym, jak i w beczkach z dębu francuskiego po koniaku w klimacie kontynentalnym.

Ciekawostki z “rumowego” świata

  • Najstarszy i najdroższy rum na świecie został zabutelkowany w 1790 roku na Barbadosie.
  • Nazwa rum jest zastrzeżona prawnie – musi być produkowana w konkretnym regionie, mieć konkretną zawartość procentową oraz bazować na konkretnych surowcach.
  • Najmocniejsz rum ma 84,5% alkoholu. To Sunset Very Strong Rum. W 2016 roku zdobył on uznanie na londyńskim konkursie World Rum Awards.

Szukasz dobrego rumu? Zajrzyj na Barbadoo.pl