Alkohol pochodzący z Japonii, cieszy się ogromną popularnością na całym świecie – również w Polsce. Sake to symbol japońskiej tradycji i kultury, a także nieodłączny towarzysz spotkań towarzyskich. Trunek z Kraju Kwitnącej Wiśni ma bogatą i długą historię. Jak powstało sake? Jaka jest historia tego alkoholu i jak go poprawnie degustować?
Proces produkcji sake
Sake powstaje z wody, drożdży i ryżu. Sam proces produkcji jest mozolny i skomplikowany. Wymaga on precyzji i cierpliwości. Wytwarzanie sake rozpoczyna się od fermentacji ryży, która przebiega w naczyniach zwanych kame. Podczas fermentacji drożdże zamieniają cukry zawarte w ryżu w alkohol. Na finalny smak i aromat sake wpływa przede wszystkim długość fermentacji. W czasie fermentacji, do formuły dodawany jest specjalny rodzaj pleśni Aspergillus oryzae. Proces fermentacji odbywa się w jednej kadzi, gdzie zachodzi wielokrotna fermentacja równoległa.
Paleta aromatyczno-smakowa
Japońska sake to trunek niezwykle różnorodny. Sake może być delikatne i subtelne lub wyraziste i pełne aromatów. Co ciekawe – alkohol może również różnić się kolorem – sake może być bezbarwna lub żółtawa. Zawartość alkoholu zaś wacha się pomiędzy 10% a 18%. Niektórzy określają smak sake jako “umami”.
Rodzaje sake
Junmaishu
Podstawowy rodzaj sake. Czysty trunek, bez dodatku alkoholu destylowanego. Ma wyrazisty smak i aromat ryżu.
Ginjoshu
Sake typu premium. Produkowana z delikatnie spolerowanego ryżu, o wyższej jakości. Ryż poddawany jest dłuższej fermentacji, w niższej temperaturze. Trunek ma łagodniejszy smak oraz wyjątkowy aromat kwiatów i owoców.
Nigorizake
Nieoczyszczona sake. Poddawana jest prasowaniu przez płótno o mniej ścisłym splocie i zawiera w związku z tym pewne ilości osadu ryżowego. Ma mleczną konsystencję oraz słodki smak.
Daiginjoshu
Do produkcji trunku wykorzystuje się ryż, z którego usunięto 50% powierzchni. Ma wyrazisty smak i bogaty aromat. Na palecie czuć akordy banana i melona.
Honjozoshu
Do produkcji formuły wykorzystuje się ziarna ryżu, z których usunięto 30% powierzchni. po fermentacji, dodaje się jeszcze czysty alkohol, dla wzmocnienia smaku. Można go spożywać na ciepło lub na zimno.
Degustacja
Japończycy piją sake z małych, ceramicznych kubków zwanych o-choko, do których sake nalewa się z tokkuri, czyli karafki. Sake można degustować na wiele sposobów:
- na zimno, na kościach lodu, w niskiej szklance, z grubym dnem;
- na ciepło, w szklance;
- w kieliszku dedykowanym do wódki.
Sake najczęściej smakuje się na czysto – bez żadnych dodatków.
Wpływ na zdrowie
Japoński trunek spożywany w umiarkowanych ilościach, może mieć korzystny wpływ na zdrowie:
- zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworów;
- zapobiega chorobom układu krążenia;
- obniża ciśnienie krwi;
- obniża poziom cholesterolu;
- może łagodzić reakcje alergiczne.
Dodatkowo sake ma stosunkowo mało kalorii.