Mocny alkohol o ciekawej historii. Trunek produkowany ze śliwek i butelkowany z mocą sięgającą nawet 70% ABV. Śliwowica powstaje z miazgi pozbawionych pestek owoców, lecz często stosuje się kilkunastoprocentowy dodatek owoców z pestkami. Trunek produkowany jest w Europie Wschodniej i Centralnej. Jak wygląda proces produkcyjny śliwowicy? Jak jest historia alkoholu? Jak degustować mocny trunek?

Kraje produkujące śliwowicę

Głównymi producentami śliwowicy są Bałkany. Bułgaria, Chorwacja i Bośnia klasyfikują śliwowicę jako “rakija”. Wytwarzaniem śliwowicy zajmuje się również Słowacja, Słowenia, Polska, Austria i Szwajcaria.

Baza – śliwa domowa

Śliwa to rodzaj krzewów z rodziny różowatych. Obejmuje ona 200 gatunków. Śliwowica powstaje z gatunku o nazwie śliwa domowa – “Prunus Domestica”. Śliwa ta wywodzi się z Kaukazu i Azji Mniejszej. Początki śliwy domowej w Europie rozpoczęły się w Grecji i Rzymie. W Polsce śliwa pojawiła się w czasach średniowiecza. Do produkcji śliwowicy wykorzystuje się odmianę uprawną zwaną “Węgierka Zwykła”.

Przepis na śliwowicę

Bazą śliwowicy są śliwki węgierki. Owoce poddawane są spontanicznej fermentacji, która trwa kilkanaście dni. Efektem dwukrotnej destylacji jest spirytus o mocy powyżej 70% ABV. Śliwowica może zostać poddana leżakowaniu w dębowych beczkach. Do wyprodukowania około 1 litra śliwowicy potrzeba około 15 kg śliwek.

Historia

Produkcja wypalanek z owoców rozpoczęła się w Polsce w XVII i XVIII wieku. Już przed drugą wojną światową w Polsce działało kilka gorzelni wytwarzających śliwowicę. Współcześnie największą popularnością cieszy się śliwowica, którą produkuje Polmos Bielsko-Biała.

Śliwowica łącka

Trunek zwany również Krasilicą. Śliwowica łącka produkowana jest najczęściej nielegalnie, jako alkohol bezakcyzowy, w gminie Łącko.

Kultura żydowska i śliwowica

Warto wiedzieć, że śliwowica jest popularnym trunkiem w kulturze żydowskiej. Żydzi piją śliwowicę podczas święta paschy, które obchodzone jest na pamiątkę wyzwolenia Izraelitów z niewoli egipskiej. W XIX wieku śliwowica cieszyła się tak dużą popularnością, że produkowano wówczas zarówno wersje koszerne, jak i niekoszerne. Aby śliwowica mogła zostać zaklasyfikowana jako produkt koszerny, musi spełniać kilka wymogów:

  • trunek musi powstać pod kontrolą rabina gminy żydowskiej;
  • należy zadbać o czystość naczyń i pomieszczeń produkcji.

Śliwowica koszerna nosi również nazwę “pejsachówka”.

Degustacja

Mocny alkohol należy degustować saute w temperaturze pokojowej lub po uprzednim schłodzeniu. Śliwowicę można serwować w niskiej szklance z grubym dnem, na kościach lodu. W celu złagodzenia mocy alkoholu zaleca się dodać jedną lub dwie krople wody źródlanej do trunku.

Ciekawostki

  • Śliwowica bywa nazywana brandy ze śliwek lub śliwkową okowitą.
  • Jest to trunek o wyjątkowym aromacie i smaku, który ekspresja zawdzięcza śliwkom węgierkom.
  • Śliwowica łącka traktowana jest jak produkt regionalny, który chętnie nabywają turyści.
  • Śliwki węgierki to bogate źródło witaminy C, która jest silnym antyoksydantem, który wspomaga walkę z wolnymi rodnikami.
  • Śliwowica ma właściwości przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Działa na organizm przeciwwirusowo, przeciwmiażdżycowo i moczopędnie.