Wyrafinowany i odrobinę tajemniczy trunek to propozycja dla odważnych, poszukujących mocnych wrażeń. Alkohol, którego produkcja została zakazana w niektórych krajach europejskich na prawie 100 lat, wraca do łask z wielkim hukiem. Wielbicielami absyntu byli między innymi Oskar Wild, Pablo Picasso czy Vincent Van Gogh.
Skąd się wziął absynt?
Moda na absynt pojawiła się we Francji na przełomie XIX i XX wieku – miała ona związek ze słabymi zbiorami winogron, których plantacje były masowo atakowane przez mszyce z gatunku filoksera winiec. Miłośnicy trunków zaczęli więc szukać innych alternatyw. W kręgach francuskiej bohemy absynt zyskał sławę jako tajemniczy, wręcz mistyczny alkohol.
Jak postrzegany jest absynt?
Absynt utożsamiany jest z dobrym humorem, a także lekiem na całe zło, które dodaje mocy twórczej i wywołuje halucynacje. Podobno raczył się nim poeta – Oskar Wild. Na początku XX wieku absynt przeżył kryzys popularności, który miał związek z tujonem – związkiem zawartym w absyncie, który był postrzegany jako szkodliwy oraz wysoko toksyczny. Efektem tego było wstrzymanie produkcji trunku, w wielu europejskich krajach. Zakaz ten obowiązywał również w Stanach Zjednoczonych. Renesans przeżył absynt dopiero w latach 90 XX wieku.
Co to jest absynt?
Przykuwa spojrzenia intensywnie zielonym kolorem. Absynt wytwarzany jest na bazie ekstrakcji ziół, takich jak piołun, koper włoski, anyż. Nazywany jest potocznie „Zieloną Wróżką”. Wyróżniana się wysoką mocą alkoholu – oscyluje ona w przedziale od 45% do nawet 75%.
Czy absynt jest szkodliwy?
Absynt absolutnie nie jest szkodliwy, pominąwszy fakt, że spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach zawsze wpływa niekorzystnie na zdrowie człowieka. Według wytycznych Unii Europejskiej maksymalny poziom tujonu w napojach alkoholowych zawierających więcej niż 25% alkoholu, nie może przekraczać 10 mg/kg. W przypadku gorzkich wódek – 35 mg/kg.
Jaki absynt kupić?
Zielony trunek produkowany jest w wielu miejscach na świecie. Alkohol może się zatem różnić zawartością alkoholu, tujonu, smakiem, a także sposobem produkcji. Wybierając produkt dla siebie, zwróć zatem uwagę na:
- Kraj pochodzenia.
W Europie, absynt produkuje ponad 200 producentów – w tym we Francji, Szwajcarii, Holandii czy w Czechach.
- Skład.
Niekiedy w składzie pojawia się dodatek innych ziół np. mięty, pieprzu, tymianku, kolendry czy kopru włoskiego.
- Stężenie alkoholu.
Mocniejsze pozycje produkowane są w Czechach, łagodniejsze zaś we Francji i w Szwajcarii.
Jak pić absynt po francusku?
Ten sposób degustacji trunku wywodzi się z końca XIX wieku. Rytuał picia absyntu został spopularyzowany we Francji – wymaga on kilku akcesoriów:
- łyżki cedzakowej (łyżka z dziurami);
- fontanny (naczynie wyposażone w dwa kraniki – umieszcza się w nim woda i kostki lodu);
- kieliszka.
I. Wlej absynt do kieliszka.
II. Umieść łyżkę na wierzchu kieliszka.
III. Na łyżkę połóż kostkę cukru.
IV. Do fontanny wlej wodę z kostkami lodu.
V. Umieść kieliszek pod fontanną z absyntem i lekko odkręć zawór, aby woda kapała na
cukier.
VI. Po rozpuszczeniu cukru odkręć fontannę i zwiększ prędkość.
VII. Po dopełnieniu kieliszka wodą możesz delektować się trunkiem.
Jak pić absynt po czesku?
Degustacja absyntu po czesku jest z pewnością bardziej spektakularna niż jej francuski odpowiednik. Do przygotowania absyntu po czesku potrzebne są – tak jak poprzednio – łyżka cedzakowa i kieliszek. Nowością jest.. zapalniczka.
I. Zanurz, położoną na łyżce cedzakowej, kostkę cukru w absyncie.
II. Podpal kostkę cukru zapalniczką.
III. Skrop kostkę zimną wodą – w ten sposób roztopiony cukier wpadnie do kieliszka z absyntem.
IV. Powoli wlej zimną wodę przez kostkę cukru do szklanki – aż absynt nabierze mętnej konsystencji.