Chorwacja to przepiękny, malowniczy kraj, pełen górskich krajobrazów, małych miasteczek i zabytków. Jest to jeden z najchętniej odwiedzanych regionów w Europie. Najsłynniejszym chorwackim alkoholem jest rakija – ciężki, mocny trunek, otrzymywany w drodze destylacji owoców, poddanych fermentacji. Oprócz rakiji, w Chorwacji można napić się likierów owocowych, jajecznych, kawowych czy ziołowych. Oczywiście na uwagę zasługuje również lokalne piwo. Poznaj bliżej Chorwackie specjały alkoholowe!
Piwo
Chorwacki alkohol dedykowany miłośnikom chmielu. Lokalne piwo rzemieślnicze, cieszy się w Chorwacji ogromną popularnością. Będąc na miejscu, warto spróbować różnych odmian – lagera, stouta, IPA, portera. Wśród uznanych marek, na wyróżnienie zasługuje San Servolo, Medvedgrand, Barba, Nova Runda czy Saiso. Najlepsze chorwackie piwa to Karlovacko i Ozujsko.
Wino
W bogatej ofercie chorwackich win, znajdują się pozycje zarówno białe – lekkie i rześkie, jak i czerwone. Białe wino z Chorwacji stanowi około 60-70% całkowitej krajowej winnej produkcji. Do najczęściej wykorzystywanych jasnych odmian winorośli uprawianych przez winiarzy zalicza się szczepy Grasevina, Traminac, Istarska Malvazija. Odmiany czerwone to Plavac Mali, Babic czy Frankovka. Jadąc do Chorwacji, pamiętaj, aby na miejscu spróbować pysznego lokalnego wermutu.
Winnice
Podróż enologiczna, w poszukiwaniu najciekawszego wina w Chorwacji, to dobra okazja do odwiedzenia lokalnych winnic. Chorwackie winnice to miejsca, w których można się napić smacznego wina Dingac lub wina musującego, produkowanego zwłaszcza w Istrii, Dalmacji i Slawonii. Klimatyczne wnętrza, zapierające dech w piersiach krajobrazy, różnorodne trunki – winnice w Chorwacji mają swój klimat, urok i czar.
Wermut
Ten rodzaj alkoholu powstaje w wielu regionach kraju. Chorwackimi wermutami często nazywane są wina Prosek, o wysokiej zawartości cukru i co najmniej 15% alkoholu. Prosek jest winem wytwarzanym z podsuszanych winogron i to właśnie wysokiej koncentracji moszczu przed fermentacją, zawdzięcza wysoką zawartość cukru i alkoholu.Jako wermut nazywany bywa również likier Rossi Teranino – powstający na bazie wytłoków winogron. Innym wartym degustacji specjałem jest alkohol ziołowy Bermet – powstaje on na bazie wina, jest wzmacniany i aromatyzowany np. piołunem i ziołami.
Prosek
Inna popularna nazwa w języku potocznym – “chorwackie prosecco”. Prosek bywa również nazywany wermutem. Jest to wino deserowe – słodkie lub półsłodkie, o charakterystycznym bukiecie. Powstaje z lokalnych odmian – zwłaszcza białych np. Vugava, Marastina, Bogdanusa. Jest to przepyszne wino z Dalmacji, które powstaje metodą passito. Suszone na słońcu owoce, przydają trunkowi charakterystyczną słodycz. Sama barwa przywodzi na myśl bursztyn, a zapach – rodzynki, figi i suszone owoce. Prosek należy pić schłodzone do temperatury około 6-12 stopni Celsjusza.
Rakija
Jest to szeroka kategoria specjałów, otrzymywanych na bazie różnych składników roślinnych. Najsłynniejsze rakije to:
- Śliwowica.
- Rakija winogronowa.
- Rakija gruszkowa.
- Rakija jabłkowa.
- Rakija doprawiona orzechami/ziołami/miodem.
Wśród bardziej egzotycznym odmian wymienia się rakiję morelową, pigwową, wiśniową czy figową. Rakija jest popularna w całych Bałkanach.
Chorwackie koktajle
Oferta chorwackich drinków jest bardzo szeroka, podobnie jak wybór regionalnych alkoholi. Wersje klasycznych koktajli, takich jak Iced Tea, na bazie likieru maraskino to dobra alternatywa dla tradycyjnych odmian drinków. Spróbuj również wariacji na temat rakiji, która fantastycznie łączy się z innymi rodzajami alkoholi.
Jak smakować chorwackie alkohole?
W zależności od rodzaju trunku, inny będzie rekomendowany sposób degustacji. Wina słodkie – szczególnie białe, dobrze jest przed podaniem lekko schłodzić, podobnie jak wina musujące. Trunki czerwone i mocne można serwować w temperaturze pokojowej. Chorwackie piwa zaś należy obowiązkowo pić schłodzone!
Szukasz dobrego wina? Zajrzyj na https://www.barellmo.pl/