Armaniak to trunek wywodzący się z Francji. Jest to odmiana brandy. Ekspresja powstaje wskutek kupażowania destylatów win gronowych lub owocowych. Często formuła zostaje poddana procesowi leżakowania, co przydaje jej walorów smakowych i aromatycznych. Czym wyróżnia się armaniak? Jak degustować ten szlachetny alkohol?
Armagnac
Francuska brandy – armaniak, pisany również wielką literą lub inną pisownią “armagnac”, jest wysokoprocentowym alkoholem, na bazie wina, produkowanym w regionie Armagnac. Region ten należy do Gaskonii, czyli krainy w południowo-zachodniej części Francji. Trunki, które powstają poza regionem Armagnac, nie mogą być tak nazywane.
Proces wytwórczy
Przepisy regulują, iż do produkcji armaniaku mogą być wykorzystane wina, otrzymywane z 10 lokalnych odmian winorośli. Największy udział mają cztery szczepy, które z powodzeniem można nazwać “bazowymi” – są to: białe odmiany Colombard, Ugni Blanc, Folle Blanche oraz Baco Blanc. Armaniak ma minimum 40% zawartości alkoholu. Wartość procentowa rośnie, wraz z czasem leżakowania trunku. Wiek armaniaka określa się na podstawie czasu leżakowania najmłodszego z jego składników (podobnie jak w przypadku whisky).
Oznaczenia
Jeśli najmłodszy składnik armaniaku leżakował przynajmniej rok, trunek może się nazywać trzygwiazdkowym lub VS (very special). Kategoria wyżej to armaniak VO (very old) lub VSOP (very superior old pale). W odniesieniu do tego ostatniego, można być pewnym, że najmłodszy z destylatów gościł w beczce nie krócej niż 4 lata. Jeszcze starsze są armaniaki Napoleon lub X.O. (extra old). Najbardziej cenione są trunki liczącej sobie więcej niż 10 lat.
Historia
Początki armaniaku sięgają pierwszych dekad XIV wieku. Na 1310 rok datowane są zapiski francuskiego duchownego – Vital du Four, który zachwalał właściwości smakowe i lecznicze trunku. Przełomowy dla armaniaku okazał się wiek XVII. Wtedy bowiem trunek zaczął gościć na europejskich dworach. Dużą popularnością armaniak cieszył się w Stanach Zjednoczonych.Na początku XX wieku powstały regulacje prawne, które chroniły oryginalność trunku. Wskazano wówczas w jakich apelacjach może powstawać armaniak. W 1936 roku powstała oficjalna apelacja AOC Armagnac.
Produkcja
Ekspresja powstaje z połączenia starannie dobranych destylatów in białych, z winiarni Armagnac:
- Pierwszym etapem produkcji jest zbiór owoców.
- Kolejnym etapem jest naturalna fermentacja.
- Następnie dokonywana jest jednokrotna destylacja ciągła, która odbywa się w miedzianych alembikach.
- Niekiedy następuje dwukrotna destylacja. Taki destylat ma wówczas od 52 do 72% etanolu.
- Formuła zostaje poddana procesowi leżakowania.
- Destylaty zostają zabeczkowane bezpośrednio po zakończeniu destylacji.
Do leżakowania wykorzystuje się beczki z francuskiego dębu o pojemności 400 l. Alkohol dojrzewa od roku do kilku lat. Pod wpływem beczki, armaniak rozwija swój bukiet smaków i aromatów.
Degustacja
Armaniak najlepiej jest pić z kieliszków tulipanowych o pękatej czaszy. Producenci rekomendują smakowanie trunku bez dodatków. Niektórzy zalecają rozcieńczyć alkohol odrobiną wody źródlanej. Bywa również, że armaniak wykorzystywany jest jako składników drinków – dobrze komponuje się z napojami i sokami. Francuską brandy warto podawać w temperaturze pokojowej 16-18 stopni Celsjusza.
Różnice pomiędzy armaniakiem a koniakiem
Koniak jest łagodny, dostojny i elegancki, armaniak zaś wyróżnia się świeżym, winogronowym powabem.
- Koniak pochodzi z miejscowości Cognac, a armaniak z regionu Armagnac.
- Armaniak powstaje z 10 białych odmian winorośli, a koniak musi się składać w 90% z destylatów odmian Ugni Blanc, Folle Blanche i Colombard.
Ciekawostki
W regionie Armagnac powstają trzy miliony butelek armaniaku rocznie. Połowa armaniaku nie opuszcza granic kraju – spożywają go głównie Francuzi. Zgodnie z prawem destylacja win do produkcji armaniaku, musi się zakończyć do 31 marca każdego roku. Armaniak to najstarsza na świecie brandy.
Szukasz dobrego wina? Zajrzyj na https://www.barellmo.pl/