Jeden z najpopularniejszych gatunków alkoholu. Armaniak to rodzaj brandy, którego nazwa wywodzi się od francuskiego regionu Armagnac leżącego w Gaskonii. Trunek powstaje w wyniku procesu destylacji, a także dojrzewania w dębowych beczkach. Obecnie armaniak produkuje się w Gers, Landes, Lot-et-Garonne. Alkohol zawiera zwyczajowo od 52 do 60% alkoholu. Skąd się wziął armaniak? Jaka jest jego historia? Jak wygląda proces produkcyjny i degustacja trunku?
Historia
Najstarszy typ brandy powstał przed 1310 rokiem. Wtedy właśnie kardynał Prior Vital du Four opisał “40 cnót” armaniaka. Alkohol ten uznawany był niegdyś za produkt leczniczy i terapeutyczny. W okolicach XV i XVII wieku armaniak sprzedawano w Saint-Sever, Mont-de-Marsan i Aire-sur-l’Adour. Holenderscy kupcy rozpoczęli handel armaniakiem, dzięki czemu trafił on do pozostałych regionów świata.
Proces wytwórczy
Armaniak powstaje w efekcie destylacji wina. Trunek produkowany jest w południowo-zachodniej Francji. Tradycyjnie – armaniak może być wytworzony z 10 odmian winogron. Owoce zbiera się na przełomie września i października. Na skórce owoców znajdują się drożdże, dzięki którym zachodzi fermentacja. Ekspresja zostaje poddana destylacji, przy wykorzystaniu metody kolumnowej. Moc spirytusu waha się od 52 do 60%. Formuła dojrzewa w dębowych beczkach.
Dojrzewanie
Armaniak leżakuje przez kilka lat w 400 litrowych, dębowych beczkach. Od 2005 roku armaniak można sprzedawać bez uprzedniego starzenia (co jest niedopuszczalne w przypadku koniaków). W regionie Armagnac produkowane są również inne rodzaje trunków.
Oznaczenia na etykiecie
Na etykiecie armaniaku można zetknąć się z oznaczeniami, które w sposób jednoznaczny wskazują z jakim rodzajem trunku mamy do czynienia:
- V.O.
Very Old. Trunek starzony przez co najmniej 4 lata.
- V.S.
Very Special. Najmłodszy armaniak wykorzystany w mieszance ma co najmniej 2 lata.
- X.O.
Extra Old. Formuła starzona minimum 6 lat. Od 2016 roku wiek, przy tym oznaczeniu podniesiono do 10 lat.
- Napoleon.
Armaniak, który liczy sobie minimum 6 lat.
- Varietal.
Trunek wyprodukowany tylko z jednego rodzaju winogrona.
- Hors d’Age.
Długo starzony armaniak, jednak bez wskazania konkretnej liczby lat.
- Vintage.
Wyprodukowany ze zbiorów winogron z danego roku.
- Cru.
Wskazuje na region produkcji trunku.
Degustacja
Trunek z Francji doskonale odnajdzie się w roli aperitifu lub digestifu. Armaniak można degustować na wiele sposobów:
- W temperaturze pokojowej, w specjalistycznym kieliszku degustacyjnym.
- Na kościach lodu, w niskiej szklance, z grubym dnem.
- W drinku.
Koniak i armaniak – podobni, a jednak różni
Zarówno jeden, jak i drugi alkohol cieszy się dużą popularnością. Produkcja koniaku jest jednak zdecydowanie większa. Koniak jest droższym trunkiem, a armaniak można kupić w przystępnej cenie. Dwa alkohole różni również proces produkcji. Armaniak destylowany jest tylko raz w alembiku o ruchu ciągłym. Koniak destyluje się dwa razy, w alembikach szarentejskich. Destylaty różnią się również mocą, z którą są przelewane do beczek – armaniak zawiera około 52-60% alkoholu, a koniak około 70% alkoholu. Koniak i armaniak różnią się przede wszystkim paletą aromatyczno-smakową.