Klasyczna brandy najlepiej smakuje degustowana saute – bez dodatków. Na jej bazie można również przygotować pyszny koktajl. Jak smakować dojrzałą brandy, a z czym pić ją w drinkach? Jak produkowany jest aromatyczny alkohol i jakie są jego rodzaje? Przybliżamy Ci wiedzę dotyczącą szlachetnego trunku, który cieszy się ogromnym uznaniem wśród koneserów.
Jak produkowana jest brandy?
Ekspresja wytwarzana jest ze sfermentowanego, destylowanego wina owocowego. Nazwa trunku wywodzi się z niderlandzkiego „brandewijn”, co oznacza „spalone wino”. Brandy produkowana jest z soku gronowego, choć nie jest to regułą. Do produkcji trunku równie często wykorzystuje się inne owoce np. morele, śliwki, gruszki, wiśnie czy jabłka. Warto tutaj wspomnieć o następujących produktach:
- Cognac i Armagnac.
Klasyczne brandy gronowe.
- Calvados i Applejack.
Trunki wytwarzane z sfermentowanego soku jabłkowego.
- Palinka.
Destylowana z soku śliwy, gruszy, jabłoni i moreli.
- Damassine.
Do produkcji brandy wykorzystuje się w tym przypadku sok śliwki czerwonej damasceny.
Sposób degustacji
Brandy dostępna jest pod różnymi nazwami. Sposób degustacji determinuje zatem pochodzenie, jakość oraz czas maturacji trunku. Brandy można delektować się na trzy podstawowe sposoby:
I. Na czysto. Bez dodatków. W kieliszku degustacyjnym o tulipanowym kształcie.
II. Na lodzie. W niskiej szklance typu tumbler.
III. W drinku. Brandy dobrze łączy się z innymi rodzajami alkoholi, likierów czy soków.
Rodzaje brandy
Bursztynowy trunek przed zabutelkowaniem, leżakuje w dębowych beczkach. Proces dojrzewania determinuje smak i aromat ekspresji. W przypadku brandy, warto zwrócić uwagę, ile lat ma formuła. Nie bez znaczenia jest również jakość trunku.
Skróty literowe
Wskazówek dotyczących jakości konkretnego produktu, należy szukać na etykiecie wypustu:
- AC.
Najniższa klasa brandy. Leżakuje około 2 lata. Idealnie nadaje się do degustacji w koktajlach i drinkach.
- VS.
„Very Special”. Brandy leżakująca w dębowych beczkach przez 3 lata. Wzbogacona o nuty smakowe i złagodzona, dzięki dłuższemu procesowi dojrzewania. Można ją smakować w drinkach, ale równie dobrze smakuje na czysto.
- VSOP.
„Very Special Old Pale”, Dojrzewała przez co najmniej 5 lat. Należy smakować ją na czysto lub na kościach lodu.
- XO.
„Extra Old”. Brandy leżakowała w beczce przez 6 lat. Często na etykiecie można wówczas znaleźć określenie „Napoleon” lub „Vieille Reserve”. Należy ją podawać bez dodatków, w kieliszku degustacyjnym.
- Hors d'Age.
Brandy z najwyższej półki. Dojrzewała ponad 10 lat. Zasługuje na szczególne traktowanie i delektowanie się nią saute.
- Vintage.
Trunek rocznikowy. Jeśli na etykiecie podany jest konkretny rok, oznacza to, iż trunek reprezentuje najwyższą jakość i powstał z winogron pochodzących z winnic uznawanych za najlepsze.
Szkło do brandy
Idealne szkło do brandy, powinno być dostosowane do wybranego sposobu degustacji trunku. W wersji czystej odpowiedni będzie kieliszek typu brandy sniffer. Ma on charakterystyczny kształt – dużą czaszę i wąską górę. Alternatywą dla niego jest klasyczny kieliszek do wina lub kieliszek typu glencairn.
Do degustacji brandy z lodem można wykorzystać sniffera lub szklankę typu tumbler.
Do drinków zaś odpowiednie będzie szkło, które pasuje do koktajlu – wysoka szklanka, kieliszek, koktajlówka.
Brandy w drinkach
O ile degustacja brandy w wersji na czysto lub na kościach lodu, nie rodzi więcej pytań, o tyle warto zastanowić się, z czym dobrze koresponduje bursztynowy trunek. Brandy pasuje do likieru kakaowego, śmietanki, słodkiego wermutu, syropu cukrowego, wina wytrawnego, soku pomarańczowego, a także do wody sodowej i soku z cytryny.