Francuski destylat produkowany w Normandii. Podaje się go przede wszystkim jako aperitif lub digestif. Francuzi nazywają go po prostu “calvą”. Jest to ekspresja będąca destylatem cydru lub brandy z jabłek. Jak powstaje calvados? Czym się wyróżnia? Jak degustować ten rodzaj alkoholu?
Proces produkcji
Calvados destyluje się dwukrotnie, a do stworzenia trunku, wykorzystuje się metodę alembikową lub kolumnową. Dobór metody, ma ważny wpływ na finalny smak alkoholu. Destylat przelewany jest do beczek z dębu. W beczkach, ekspresja leżakuje minimum 2,5 roku. Im starszy trunek, tym bardziej złożona jest jego paleta aromatyczno-smakowa. Moc calvadosu oscyluje w przedziale od 40 do 50% ABV.
Smak
Na finalny smak trunku wpływa kilka czynników – między innymi:
- beczki wykorzystane do leżakowania;
- odmiany owoców użyte do produkcji;
- metody destylacji.
Calvados dzieli się głównie z uwagi na wiek – czyli to, ile czasu ekspresja przeleżała w beczce.
Pochodzenie
Początki calvadosu datuje się na XVI wiek. Na szczególną uwagę zasługuje rok 1553, kiedy to mężczyzna imieniem Gilles Picot pisał o produkcji napoju, po tym jak pojawiły się nowe odmiany jabłek. Około roku 1600 powstał pierwszy cech zrzeszający twórców calvadosa. Tym, co pozostawia wiele wątpliwości jest pochodzenie nazwy trunku. Według niektórych pochodzi ona od skalistego wybrzeża leżącego we Francji “les Rochers du Calvados”.
Degustacja
Aby cieszyć się pełnią smaków i aromatów calvadosa, należy go poprawnie degustować. W tym celu, warto po niego sięgnąć przed posiłkiem, kiedy wchodzi w rolę aperitifu i podbija apetyt. Trunek równie dobrze sprawdza się jako digestif, wspomagający proces trawienia. Calvadosa rekomenduje się podawać w temperaturze pokojowej. Najlepszym rozwiązaniem jest kieliszek w kształcie tulipana, który ułatwia koncentrację aromatów. Przyda się również wydłużona nóżka, za którą można trzymać szkło.
W drinku lub z lodem
Calvadosa można podawać również z lodem. Należy jednak uważać, aby nie przesadzić z rozcieńczeniem trunku. Dodanie do alkoholu jednej lub dwóch kropli wody źródlanej rozwinie pełen wachlarz smaków i aromatów, ukrytych w formule. Niestety – dodanie wody wiąże się z zmniejszeniem mocy alkoholu. Kolejnym sposobem na degustację calvadosu jest dodanie go do koktajlu. Pyszny Apple Jack Rabbit, na bazie calvadosu, soku pomarańczowego, soku cytrynowego oraz syropu klonowego, rozpieści kubki smakowe.
Co warto wiedzieć przed degustacją?
Kilka ważnych faktów dotyczących calvadosu, które warto znać:
- Calvados to francuski destylat pochodzący z Normandii.
- Często występuje pod nazwą “calva”.
- Smak trunku zależy w dużej mierze od czasu leżakowania destylatu w beczce.
- Calvados należy degustować w temperaturze pokojowej.
- Dawniej calvados był napojem klasy robotniczej.
- Ówcześnie calvados uchodził za skuteczny środek leczniczy.
- Trunek ten wspomaga procesy trawienne.
- Niekiedy do formuły dodaje się małe ilości karmelu lub cukru – ilości te są jednak ściśle regulowane.
- W porcji destylatu znajduje się nie więcej niż 100 kalorii.
- Wytwarza się go z jabłek lub gruszek, dlatego jest on bezglutenowy.
- Calvados dobrze komponuje się z czekoladą, serami, lodami, naleśnikami, kawą.
Szukasz dobrego wina? Zajrzyj na https://www.barellmo.pl/