CIEKAWE METODY PRODUKCJI WINA

Wiele winnic wykorzystuje podobne metody produkcji wina. Oczywiście nie brakuje innowacyjnych podejść, które sprawiają, że trunki są jeszcze bardziej wyjątkowe. W zależności od regionu produkcji wina, zmiany mogą dotyczyć każdego etapu wytwarzania – od upraw, poprzez macerację, na fermentacji czy przechowywaniu skończywszy. Poznaj najbardziej nietypowe metody produkcji trunków z winorośli.

Metoda Champenoise

Inaczej – metoda tradycyjna. Dzięki niej powstaje wykwintny szampan. Metoda tradycyjna polega na procesie powtórnej fermentacji, podczas której powstają bąbelki. Pierwszy etap produkcji jest taki sam jak w odniesieniu do wszystkich win niemusujących. Powtórna fermentacja to nic innego jak zamiana cukru w alkohol, a drożdzy w dwutlenek węgla, który nie ucieka z butelki, tylko rozpuszcza się w winie. Po zakończeniu fermentacji w butelce, trunek pozostawia się w niej na kilka miesięcy lub lat, aby tam dojrzał w pełni. Po tym czasie, wino poddaje się odkorkowaniu i usunięciu osadu, a następnie ponownemu zamknięciu butelki. Metoda Champenoise jest pracochłonna, ale daje wina o doskonałej jakości i delikatnych bąbelkach.

Metoda Amphora

Jest to jedna z najstarszych metod na świecie. Powstała nad Morzem Czarnym, w Gruzji. W przypadku tej metody, do produkcji wina wybiera się różnorodne odmiany winorośli, z których każda ma inny smak. Owoce są wyciskane, a soki wraz z pestkami, skórkami, łodygami, trafiają do glinianych zbiorników zwanych amforami. To zaś zamykane są w piwnicach i zakopywane w ziemi. Po upływie około pół roku, pojemniki są odkopywane, a trunek rozlewany do butelek. Gruzińskie wina są smaczne, wyjątkowe i cieszą się dużym uznaniem wśród koneserów i znawców.

Metoda Appassimento

Technika produkcji wina wywodząca się z basenu Morza Śródziemnego. Jej początki sięgają starożytności. Dawniej ludzie suszyli winogrona, chcąc przedłużyć ich trwałość i zapobiec zepsuciu. Z czasem odkryto, iż suszenie owoców bardzo korzystnie wpływa na ich jakość. Sam proces jest czasochłonny. Zebrane winogrona pozostawia się na słońcu lub w pomieszczeniach o kontrolowanych poziomach wilgotności. Proces trwa około 3 miesiące. W owocach następuje utrata wody, a także większa koncentracja cukrów i aromatów. Wysuszone winogrona zamyka się następnie w zbiornikach i poddaje fermentacji. Wina, które powstają tą metodą charakteryzują się wyrazistymi akordami czekolady, rodzynek, suszonych owoców i przypraw.

Metoda Solera

technika wykorzystywana głównie w Hiszpanii, do produkcji sherry. Koncentruje się ona na procesie starzenia, podczas którego mieszane są najstarsze i najmłodsze wina, które wspólnie tworzą wyjątkową konsystencję i smak. Sama metoda narodziła się w Andaluzji. Beczki z formułą ustawia się jedna na drugą, tworząc trzy lub cztery poziomy. Każdy z nich utrzymuje wino w różnym wieku. Na najniższym poziomie układane są beczki z najstarszym trunkiem, a na górze z najmłodszym. Solera polega na przelewaniu wina z wyższych poziomów do beczek z niższych. W taki sposób dochodzi do kupażu. Najniższym poziomem beczek jest tak zwana “solera”. Metoda nie należy do najłatwiejszych, ale dzięki niej powstają wina cenione przez koneserów na całym świecie.

Metoda Icewine

Początki metody sięgają XVIII wieku. Technika narodziła się w Niemczech, w których we wspomnianym czasie panowały surowe zimy. Winiarze zauważyli wówczas, że zamrożone winogrona bardziej koncentrują słodkie smaki. Współcześnie metoda ta wykorzystywana jest na całym świecie. Aby wino mogło powstać metodą icewine należy pozostawić winogrona na krzakach do momentu, aż temperatura powietrza spadnie poniżej minus 8 stopni Celsjusza. Owoce zbierane są ręcznie i przewożone do prasy, zanim ulegną rozmrożeniu. Zawarta w winogronach zamarznięta woda pozostaje na powierzchni w trakcie tłoczenia. W efekcie w produkcji bierze udział pozostała niezamarznięta część soku. Wina produkowane w ten sposób odznaczają się długowiecznością. Są to słodkie, intensywne trunki, z dominującymi akcentami owocowymi, takimi jak brzoskwinia czy morela lub ananas.

Wady i zalety win produkowanych nietypowymi metodami

Do niewątpliwych zalet win powstających przy użyciu nietypowych metod jest z pewnością ich niebanalny smak oraz aromat. Są to wina wysokojakościowe, dedykowane przede wszystkim dla koneserów. Minusem takich produktów może być ich wyższa cena i trudniejsza dostępność.