Wermut to aromatyzowany przyprawami i ziołami trunek, który cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród koneserów win. Jest to doskonały dodatek do koktajli i aperitif. Znawcy tematu wskazują, iż wermut to odmiana wzmocnionego i aromatyzowanego wina, które ma długą historię sięgającą czasów starożytnych. Poznaj przeszłość wermutu i zobacz, jak wykorzystać ten rodzaj alkoholu do przygotowania koktajlów i drinków. Jak serwować wermut i co go wyróżnia wśród innych trunków?
Grecy i Rzymianie robili to od dawna
Starożytni Grecy i Rzymianie od zarania dziejów wzbogacali wino o przyprawy, zioła i owoce. Takie trunki nie są czymś nowym i towarzyszyły ludzkości praktycznie od zawsze. Historia wermutu w postaci w jakiej obecnie jest on znany zaczyna się pod koniec XVIII wieku, a konkretnie w 1768 roku w Turynie. Antonio Benedetto Carpano – 21-letni właściciel sklepu z alkoholami, postanowił wówczas połączyć blisko 20 ziół i przypraw ze słodkim kwiatowym winem Moscato. Wśród przypraw był piołun. Stąd nazwa trunku – „wermut” oznacza po niemiecku „piołun”.
Nie każdy wermut jest wermutem
Dokładna definicja wermutu, została uregulowana w prawie włoskim oraz znajduje się w rozporządzeniu Unii Europejskiej. Zgodnie z tym – „wina aromatyzowane, w tym wermut, to napoje, których produkty z winogron stanowią co najmniej 75% całkowitej objętości. Mają one zawartość alkoholu od 14,5% do 22%”. A zatem – nie każde wino w piołunem czy mieszanką ziół, jest wermutem.
Z czego zrobiony jest wermut?
Wermut może być zrobiony z różnych rodzajów winogron, np.:
- Trebbiano;
- Clairette Blanche Catarrratto;
- Piquepoul.
Oprócz tego wermut:
- musi być aromatyzowany określoną kompozycją przypraw, z konkretną odmianą piołunu (Pontica i Absinthium);
- w 95% wytwarzany jest z wina białego (nawet jeśli faktycznie ma czerwony kolor);
- może być słodzony cukrem palonym sacharozą, moszczem gronowym lub zagęszczonym moszczem gronowym).
Rodzaje wermutu
Podobnie, jak inne trunki alkoholowe, wermut dostępny jest w różnych rodzajach, które można poklasyfikować według odmiennych kategorii:
- biały;
- czerwony;
- wytrawny;
- ekstra wytrawny.
Oprócz koloru czy zawartości cukru resztkowego, wermut może różnić się zawartością alkoholu.
Najpopularniejsi producenci
- Martini.
Włoska marka, która ma w portfolio zarówno wermuty słodkie, jak i wytrawne. Martini to w praktyce połączenie ginu i wermutu.
- Cinzano.
Kolejna włoska marka. Jeden z najstarszych brandów produkujących wermut.
- Carpano.
Tutaj wermut powstaje w miejscu, w którym wszystko się zaczęło – w Carpano.
- Noilly Prat.
Francuski brand. Wermut powstaje w południowej Francji i ma wyjątkowo zrównoważony i łagodny smak.
Jak serwować wermut?
Wermut można degustować na wiele sposobów – w podstawowej odsłonie, na czysto – bez dodatków. Trunek serwuj w niskiej szklance z grubym dnem typu tumbler, na kościach lodu. Do alkoholu możesz dodać kilka plasterków owoców np. pomarańczy lub cytryny. Klasyczny wermut to również doskonała baza pod wyśmienity koktajl np. Americano lub Manhattan czy Negroni.
Americano
Drink po raz pierwszy skomponowano w połowie XIX wieku w Mediolanie. Prosty w przygotowaniu, bazujący jedynie na trzech składnikach – w tym na wermucie. To nim raczył się agent James Bond.
- 45 ml Campari
- 45 ml słodkiego wermutu
- woda sodowa
Wlej składniki do schłodzonej szklanki typu highball i delikatnie je wymieszaj. Uzupełnij wodą sodową. Koktajl udekoruj plastrem pomarańczy.
Martinez
Przepis po raz pierwszy pojawił się w książce dla barmanów pod koniec XIX wieku. Jest to jedna z odmian Manhattanu.
- 45 ml ginu
- 45 ml słodkiego wermutu
- 10 ml likieru Luxardo Maraschino
- 2 krople Angostury
Wszystkie składniki dodaj do shakera z lodem i wymieszaj. Przecedź zawartość do schłodzonego kieliszka typu coupe. Koktajl udekoruj twistem z pomarańczy lub cytryny.