CO TO JEST BECHEROVKA?

Czeski alkohol Becherovka powstaje na bazie tajnej receptury. Twórcą marki Becher Bitters był Josef Vitus Becher, który żył w Karlowych Warach, w latach 1769-1840. Od 1807 prowadził on sklep z trunkami alkoholowymi, przyprawami oraz towarami kolonialnymi. Czym wyróżnia się czeski likier? Jaka jest jego historia i jak poprawnie degustować charakterystyczny trunek?

Josef Becher

Historia Becherovki rozpoczyna się w 1805 roku, kiedy do Karlowych Warów przybył książę Maximilian Friedrich von Plettenberg, wraz ze swoim lekarzem – Dr. Christianem Frobrigiem. To właśnie doktor Christian wraz z Josefem Becherem stworzył bazę nowego napitku ziołowego, który zadebiutował w 1807 roku pod nazwą “English Bitter”. Josef Becher miał dwie żony i szesnaścioro dzieci. W 1838 rodzinny interes przejął syn Josefa – Jan Nepomuk Becher.

Dzieje marki

W 1940 roku stery w rodzinnej firmie przejęła Hedda Baier-Becher. Zarządzała ona firmą przez 5 lat. Pod drugiej wojnie światowej, z przymusu czechosłowackiej policji, technologia produkcji została przekazana rządowi, w ramach nacjonalizacji przedsiębiorstwa. Wówczas nazwa “Karlsbader Becherbitter” została zmieniona na nazwę “Becherovka”. Likier szybko stało się jednym z najpopularniejszych dóbr eksportowych Czechosłowacji.

Współcześnie

Marka Becherovka została sprywatyzowana w 1997 roku, gdy brand przejął francuski koncern Pernod Ricard. Obecnie jest to jeden z flagowych produktów eksportowych, który nieodłącznie utożsamiany jest z Czechami.

Skład i proces produkcyjny

Czeski trunek Becherovka produkowany według tajnej receptury, która podobno znają wyłącznie dwie osoby w firmie. Formuła zawiera 20 różnych ziół i przypraw, które pochodzą bezpośrednio z Karlowych Warów, jak i z importu. Na palecie aromatyczno-smakowej Becherovki, wyróżnić można następujące nuty:

  • goździk;
  • cynamon;
  • hyzop lekarski.

Becherovka powstaje podczas wieloetapowego procesu wytwórczego:

  1. 20 różnych botanikaliów – ziół i przypraw, mieszanych jest w odpowiednich proporcjach i wsypywanych do worków jutowych.
  2. Worki z ziołami i przyprawami umieszczane są w tankach ze stali nierdzewnej, gdzie przez 5 dni są ekstrahowane spirytusem buraczanym. Wykorzystuje się wówczas zmienną temperaturę pomiędzy 20 a 50 stopni Celsjusza.
  3. Ekstrakt jest przepompowywany do drewnianej kadzi, w której podlega rozcieńczeniu mieszanką:
  • destylatu winogronowego;
  • cukru;
  • wyciągu z pomarańczy;
  • wody.
  1. Rozcieńczony i wymieszany destylat przechodzi sedymentację.
  2. Kolejnym etapem jest filtracja na ciepło, na filtrach celulozowych. Następnie następuje filtracja na zimno.

Degustacja

Becherovka Original ma 38% ABV. Trunek najlepiej smakuje schłodzony, na czysto. Czeski likier można również degustować na kościach lodu, w niskiej szklance, z grubym dnem. Becherovkę warto podać po posiłku – na pobudzenie procesów trawiennych.

Becherovka – czy warto?

Sławny czeski likier to fantastyczna alternatywa dla innych popularnych, mocnych trunków. Becherovka ze swoją długą i bujną historią z pewnością zachwyci wielu koneserów ziołowo-przyprawowych napitków. Becherovka jest łatwo dostępna i ma przystępną cenę. Butelkę trunku można podarować w prezencie lub przywieźć w formie pamiątki z podróży po Czechach.