Rum to jeden z najbardziej egzotycznych i uniwersalnych trunków na świecie. Oferta rumów jest bardzo szeroka – od jasnych, delikatnych białych rumów, po ciemne i intensywne odmiany. Czym się różni biały rum od ciemnego? Jak wyglądają procesy produkcyjne tych dwóch gatunków? Który trunek jest lepszy?
Historia rumu
Przez wielu uznawany za najstarszy destylat na świecie – rum szczyci się bogatą historią i tradycją. Początki trunku sięgają XV wieku, kiedy na jednej z plantacji cukrowych na Karaibach, zaczęto produkować alkohol z melasy. Pierwsze zapiski dotyczące produkcji rumu pochodzą z Barbadosu. W dokumentach z 1650 roku wspominano wówczas o silnym alkoholu wytwarzanym z trzciny cukrowej. Produkcja rumu rozprzestrzeniła się na inne wyspy i dotarła aż do Ameryki Północnej.
Trójkąt handlowy
W XVII i XVIII wieku rum stał się nieodłącznym elementem tzw. “Trójkąta Handlowego” między Europą, Afryką i Ameryką. Rum był ówcześnie swoistą walutą handlową. Historia rumu nieodłącznie związana jest z historią handlu niewolnikami. W XVIII wieku rum zdobył popularność wśród marynarzy brytyjskiej marynarki wojennej. Marynarze aż do 1970 roku otrzymywali swoją “porcję rumu”. XIX i XX wiek to z kolei czas rozwoju technik destylacji oraz starzenia. Powstały wtedy destylarnie rumu na Karaibach i w Ameryce Południowej oraz Centralnej.
Rum współcześnie
Mocny alkohol to cenny składnik koktajli. Produkcja rumu nadal rozwija się, a producenci chętnie eksperymentują z różnymi smakami i technikami. Oferta rumowa jest bardzo obszerna – rumy smakowe, rzemieślnicze, starzone – każdy znajdzie coś dla siebie. Wiele krajów słynących z produkcji rumu, takich jak Barbados, Jamajka czy Kuba, opracowało własne style, które doceniają koneserzy na całym świecie.
Produkcja białego rumu
Biały rum charakteryzuje się przejrzystością i delikatnością. Proces produkcji białego rumu wygląda następująco:
- Fermentacja melasy lub świeżego soku z trzciny cukrowej.
- Po fermentacji następuje destylacja, która odbywa się w kolumnach destylacyjnych.
- Brak lub krótkotrwały proces starzenia. Jeśli starzenie odbywa się nierdzewnych zbiornikach lub w beczkach z białego dębu, rum jest filtrowany, aby usunąć z niego zabarwienie.
Biały rum – charakterystyka
Trunek charakteryzuje się jasnym – transparentnym kolorem, lekkim i świeżym profilem smakowym oraz delikatnym aromatem cytrusów, przypraw i trzciny cukrowej. W smaku biały rum jest lekko słodki, co sprawia, że dobrze komponuje się z różnorodnymi drinkami czy koktajlami.
Koktajle z białym rumem:
- Mojito.
- Daiquiri.
- Pina Colada.
Produkcja ciemnego rumu
Ciemny rum zwany również brunatnym lub czarnym wyróżnia się bogatym i intensywnym aromatem. Jego produkcja przebiega następująco:
- Fermentacja melasy lub świeżego soku z trzciny cukrowej.
- Po fermentacji następuje destylacja, która odbywa się w kolumnach destylacyjnych.
- Trunek dojrzewa w beczkach z palonego dębu przez dłuższy czas.
- Niekiedy dodaje się karmelizowany cukier.
Ciemny rum – charakterystyka
Alkohol o intensywnym, bogatym, lekko słodkim smaku. Jego aromaty są złożone, z wyraźnymi akordami melasy, karmelu, wanilii oraz przypraw, takich jak cynamon, gałka muszkatołowa, goździki. Ciemny rum można wykorzystać jako bazę do przygotowania koktajlu lub degustować saute.
Koktajle z ciemnym rumem:
- Dark and Stormy.
- Mai Tai.
- Rum Punch.
Szukasz dobrego rumu? Zajrzyj na Barbadoo.pl