Brandy – trunek o bogatej i ciekawej historii, wyróżniający się niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Ten szlachetny alkohol destylowany jest z winogron lub innych owoców. Brandy dojrzewa w beczkach, dzięki którym nabiera charakterystycznych nut oraz bursztynowego koloru. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów brandy, z których każdy ma swoich zwolenników. Jak degustować bursztynowy alkohol? Jakie szkło wybrać do brandy? W jakiej temperaturze smakować trunek?
Rodzaje brandy
Jest to rodzaj alkoholu, który dostępny jest w wielu gatunkach, które różnią się wieloma elementami np. sposobem produkcji, paletą aromatyczno-smakową czy rodzajem wykorzystanych surowców:
- Koniak.
Bardzo wykwintny trunek, który pochodzi z Francji. W regionie Cognac powstaje prawdziwy arystokrata w świecie brandy. Wyróżnia go wspaniały smak i jakość, która związana jest z długim procesem dojrzewania w dębowych beczkach.
- Armagnac.
Powstaje we Francji, w regionie Gaskonia. Jest to alkohol, który wyróżnia się na tle innych brandy z uwagi na surowy charakter.
- Brandy de Jerez.
Hiszpańska odmiana brandy, która starzona jest w beczkach, będących wcześniej miejscem leżakowania sherry. Dzięki tym beczkom, brandy nabiera specyficznego smaku, aromatu i koloru.
- Brandy z winogron.
Najbardziej podstawowa wersja brandy. dostępne w wielu odsłonach smakowych – od lekkich i owocowych, po bardziej złożone. Wytwarzana z winogron.
Sposób degustacji
Pytanie – “jak pić brandy” zadaje sobie wiele osób. Odpowiedź brzmi – “to zależy od indywidualnych preferencji”. Brandy smakuje wyśmienicie na wiele sposobów. Degustowana saute, z dodatkami, na kościach lodu – znajdź wariant najbardziej odpowiedni dla siebie:
- Bez dodatków.
Tradycyjna forma degustacji, stawiająca na prostotę i minimalizm. Do degustacji brandy saute, wybierz kieliszek degustacyjny. Szkło o tulipanowym kształcie, ułatwi koncentrację but owocowych, karmelowych czy dębowych, którymi wyróżnia się brandy.
- Na kościach lodu.
Brandy to mocny alkohol, o wysokiej zawartości %. Dodanie do trunku kilku kości lodu, złagodzi moc destylatu, czyniąc go łagodniejszym. To dobra alternatywa na upalne letnie dni. W klasycznym wydaniu brandy spożywa się w temperaturze pokojowej.
- W drinku lub koktajlu.
Brandy to genialna baza pod ulubiony koktajl czy drink. Smak trunku dobrze łączy się zarówno z innymi rodzajami alkoholi, jak i z napojami gazowanymi czy sokami.
- Z ciepłą kawą lub herbatą.
Kto nie próbował nigdy kawy czy “herbaty z prądem”? Najczęściej był to napój z dodatkiem aromatycznej brandy, która działa rozgrzewająco i odprężająco. To obowiązkowy punkt jesienno-zimowych wieczorów.
ABC poprawnej degustacji
Serwując brandy pamiętaj o kilku praktycznych wskazówkach, dotyczących degustacji, która przyniesie wiele przyjemności i pozytywnych doznań:
- Szkło.
Kieliszek do brandy wygląda bardzo specyficznie – ma szeroką podstawę i zwęża się ku górze. Szkło do brandy powinno być przezroczyste, aby można było przez nie podziwiać piękny kolor trunku. Zwężająca się forma, pozwala skupić aromaty i w pełni im się rozwijać.
- Ilość alkoholu.
Do kieliszka podczas degustacji nie należy nalewać zbyt dużej ilości alkoholu. W zupełności wystarczy 40ml.
- Temperatura.
Brandy klasycznie degustuje się w temperaturze pokojowej. Delikatne ogrzanie kieliszka w dłoni sprawi, że w ekspresji rozwiną się bardziej intensywne aromaty.
- Czas.
Mocny alkohol należy smakować powoli, niespiesznie i odpowiedzialnie.
Brandy dla Ciebie
Dokonują wyboru, postaw na brandy, która będzie dopasowana do Twojego doświadczenia degustacyjnego oraz indywidualnych preferencji i upodobań:
- AC. Podstawowa brandy, która leżakowała przez 2 lata w dębowych beczkach.
- VS. Trunek, który leżakował minimum 3 lata w beczkach.
- VSOP. Ekspresja dojrzewająca co najmniej 5 lat w drewnianych beczkach.
- XO. Alkohol starzony minimum 6 lat.
- Vintage. Brandy, którą przechowuje się w beczce aż do momentu zabutelkowania jej z etykieta, która wskazuje na jej rocznik.
- Hors D’age. Określenie to odnosi się do 10-letnich brandy lub starszych.