DLACZEGO LATEM WARTO PIĆ CYDR?

Cydr to lekki i orzeźwiający, niskoprocentowy alkohol produkowany z jabłek. Wytwarzany przez fermentację świeżo tłoczonego soku lub koncentratu z soku jabłkowego. Doskonale gasi pragnienie i cieszy oko pięknym, bursztynowym kolorem. Cydr cieszy się doskonałą opinią wśród konsumentów, szczególnie w okresie letnim. Bogata oferta cydrów została wzbogacona o smaki miodowe, gruszkowe, lodowe.

Historia cydru

Najstarsze odmiany dzikiej jabłoni odkryto w rejonie stolicy Kazachstanu, w mieście Ałmaty. Celtowie rozpowszechnili jabłonie w wielu innych krajach Europy. Owoce zaczęto wykorzystywać do produkcji soku i fermentowania go. Cydrem zainteresowali się Rzymianie. Stało się to w latach 50. p. n. e. Za popularyzację cydru odpowiedzialni byli Normanowie. Cydr swego czasu miał za zadanie zastąpić popularne wino. Ekspansja Normanów na północną Europę poskutkowała tym, iż Wielka Brytania stała się kolebką cydru, w której do dziś produkuje się najwięcej tego trunku na świecie.

Cydr w Polsce

Jabłecznik w Polsce znany był już w czasach średniowiecza. Na szlacheckich dworach królowało jednak wino, a chłopi raczyli się piwem. Nie był to zatem popularny napój. Cydr spożywany był najczęściej przez niższe warstwy społeczne, a nawet podawano go dzieciom, aby ugasić ich pragnienie.

Charakterystyka

Napój o stosunkowo małej zawartości alkoholu oscylującej w przedziale od 1,2% do 8,5%. Produkuje się go w podobny sposób do piwa – metodą górnej fermentacji z moszczu jabłkowego. Jest on napojem winiarskim, jednak nie jest tym samym co wino jabłkowe. Cydr to osobna kategoria alkoholu – nie jest ani piwem, ani winem.

Paleta aromatyczno-smakowa

Cydry różnią się smakiem i aromatem. Można je podzielić na kilka kategorii:

  • gorzkie;
  • cierpkie;
  • słodkie.

Jest to napój orzeźwiający i balansujący pomiędzy naturalną słodyczą z jabłek a lekką kwasowością. Cydr na palecie może mieć nuty korzenne czy ziemiste. Może być to trunek mętny lub klarowny – w zależności od intensywności filtracji. Cydry dzieli się również na:

  • spokojne;
  • musujące;
  • gazowane.

Rodzaje

Klasyczny cydr jabłkowy to nie jedyna opcja. W ofercie sklepów stacjonarnych i internetowych znajdują się pozycje, które powstają z innych owoców. Dużym powodzeniem cieszy się wersja gruszkowa, truskawkowa, leśna czy miodowa. Co ciekawe – takie smaki nie mogą być klasyfikowane jako cydr, który powstaje wyłącznie z jabłek.

Food pairing

Cydr należy podawać schłodzony do temperatury 10-12 stopni Celsjusza. Do degustacji można wykorzystać kieliszek dedykowany do wina białego, szklankę lub kufel do piwa. Cydr sprawdzi się jako aperitif lub w roli towarzysza przeróżnych potraw i przekąsek. Pasuje do owoców morza, serów, ryb, drobiu, szarlotki, lodów.

Ciekawostki

-> We Francji cydr dolewa się do niektórych zup np. popularnej tam zupy cebulowej.

-> W 2010 roki największym eksporterem cydru była Korea Południowa.

-> Najwięcej cydru spożywa się w Wielkiej Brytanii.

-> W Asturii w Mieres znajduje się pomnik cydru.