HISTORIA CAMPARI

Trunek rozpoznawalny na całym świecie. Charakterystyczny, słodko-gorzki, intrygujący. Nieodłączny składnik wielu klasycznych koktajli. Campari można podawać na wiele sposobów. Doskonale sprawdza się w drinkach, ale równie dobrze wypada solo. Jaka jest historia Campari? Jak serwować ten rodzaj alkoholu? Czym barwione jest Campari? Poznaj najważniejsze fakty dotyczące likieru produkowane we Włoszech.

Historia

Campari powstało w 1860 roku dzięki Włochowi – Gaspare Campari. Rozwój marki Campari to dzieło syna założyciela – Davide Campari. To właśnie on nawiązał współpracę z przedstawicielami mody i sztuki, którzy znacząco wpłynęli na przyszłość marki. Campari stało się jednym z najbardziej charakterystycznych włoskich brandów na świecie. W 1915 roku otworzono bar Camparino. Słodko-gorzki smak trunku uzyskuje się poprzez połączenie alkoholu z gorzkimi ziołami, aromatycznymi roślinami i owocami.

Bitter

Kategoria alkoholi, które przygotowywane są na bazie spirytusu rektyfikowanego lub destylowanego, z dodatkiem ziół, korzeni i owoców. Nazwa “bitter” nawiązuje do słodko-gorzkiego stylu trunku. Biterry powstały początkowo w celach medycznych. Krajem, który specjalizuje się w produkcji tego rodzaju trunków są Włochy. Jest to narodowy alkohol, którego najwięcej powstaje na Półwyspie Apenińskim.

Receptura Campari

Warto wiedzieć, że receptura włoskiego Campari pozostaje niezmienna od chwili powstania trunku. Sama receptura owiana jest tajemnicą, do której dostęp mają zaledwie trzy osoby. Z całą pewnością jednym ze składników Campari są pomarańcze, których smaku i aromatu można się doszukać podczas degustacji likieru.

Paleta aromatyczno-smakowa

Campari jest trunkiem wyrazistym i intensywnym w smaku oraz aromacie. Na palecie pojawiają się akordy ziół, owoców, goryczki. Całość przełamana jest nutą słodyczy. Campari ma intrygujący kolor.

Barwnik

Żywy, karminowy kolor to jeden z elementów charakterystycznych Campari. Barwnik wykorzystywany w produkcji trunku nazywa się koszenilą. Uzyskuje się go z gatunku pluskwiaków, z podrzędu czerwców o nazwie “Dactylopius coccus”, które żerują na kaktusach. Koszenila stanowi jeden z najbardziej popularnych barwników naturalnych. Początkowo stosowano ją w malarstwie. W 2006 roku zrezygnowano z barwienia Campari karminem. Zastąpiła go alirazyna – syntetycznie otrzymywany barwnik.

Degustacja

Campari można pić na wiele sposobów:

  • Z wodą gazowaną.

W 1932 roku wprowadzono na rynek Campari Soda – był to pierwszy napój RTD w świecie alkoholi. Butelkę napoju zaprojektował Fortunato Depero.

  • Z sokiem pomarańczowym.
  • Z Prosecco.

Klasyczne koktajle i Campari

W latach 20-tych XX wieku Międzynarodowe Stowarzyszenie Barmanów umieściło dwa koktajle Campari na liście klasycznych pozycji. Americano i Negroni to dwa przepisy, w których wymieniono konkretną markę likieru. Campari weszło na stałe do kanonu klasycznych receptur.

Aperol czy Campari?

Siostrzaną marką Campari jest brand Aperol. Grupa Campari przejęła Aperola w 2003 roku. Oba trunki łączy intensywny kolor, a także fakt, że doskonale sprawdzają się w roli aperitifu. Popularność i sprzedaż Campari na całym świecie sukcesywnie rośnie, podobnie jak popyt na Aperol, który stanowi główny składnik ulubionego drinka Aperol Spritz.