Armaniak to rodzaj brandy. Nazwa trunku została zaczerpnięta od nazwy regionu produkcji alkoholu, czyli francuskiego Armagnaca w Gaskonii, w południowo-zachodniej Francji. Armaniak powstaje w wyniku destylacji wina, z francuskich odmian winogron. Formuła leżakuje przez kilka lat, po czym trafia do butelek. Od 2005 roku armaniak można butelkować, bez uprzedniego procesu leżakowania. Jak prawidłowo degustować armaniak? Jakie szkło wybrać i jaka jest właściwa temperatura serwowania alkoholu?
Historia
Początki armaniaka datuje się mniej więcej na rok 1411, kiedy to produkowano alkohol w celach terapeutycznych. Choć przez bardzo długi czas armaniak pozostawał w cieniu koniaku, obecnie wysuwa się na pierwszy plan – jest łatwo pijalny, przystępny cenowo, ciekawy.
Paleta aromatyczno-smakowa
Smak i aromat armaniaku w dużej mierze jest zasługą ilości lat spędzonych w beczce. Nie bez znaczenia jest również stężenie alkoholu w trunku. Młodsze armaniaki mają bardziej owocowy i mniej intensywny smak. Starsze nabierają dojrzałości i złożoności. Charakter alkoholu determinuje również region produkcji.
Kilka sposobów degustacji armaniaku
Armaniak to alkohol, który ma wiele do zaoferowania. Warto wiedzieć, jak prawidłowo degustować ten rodzaj trunku:
- Na czysto.
Alkohol smakowany w temperaturze pokojowej, w kieliszku z wąskim brzegiem, który dobrze koncentruje aromaty. Aby złagodzić moc alkoholu i rozwinąć pełen wachlarz smaków i aromatów zaleca się dodanie do ekspresji jednej lub dwóch kropli wody źródlanej, za pomocą pipety.
- Na lodzie.
Armaniak na kościach lodu, w niskiej szklance, z grubym dnem to dobra alternatywa na upalny dzień.
- W koktajlu.
Ekspresja sprawdza się również w drinkach – z sokiem owocowym, wodą gazowaną czy likierami.
ABC prawidłowej degustacji
- Ogrzanie alkoholu w kieliszku, w dłoniach sprawia, że wachlarz smaków i aromatów jest bardziej wyrazisty, a ukryte w ekspresji niuanse, lepiej wyczuwalne.
- Najlepszy kieliszek do armaniaku ma zaokrąglony brzuszek, ze zwężającym się kominem. Wykonany jest z bezbarwnego szkła, przez które można podziwiać kolor trunku.
- Armaniak można używać podczas gotowania. Alkohol służy do aromatyzowania ciast i przyprawiania sosów.
Co lepsze – koniak czy armaniak?
Wybór pomiędzy jednym, a drugim rodzajem alkoholu nie jest łatwy. Trunki łączą pewne podobieństwa, ale więcej jest między nimi różnic.
Koniak
- Trunek powszechnie znany, utożsamiany z luksusem i wykwintnością.
- Jest droższy od armaniaku.
- Podobnie jak armaniak leżakuje w beczce, choć w przypadku koniaku jest to element obowiązkowy.
- Destylat rozlewany jest do beczek w większej mocy (około 70%), a armaniak zaledwie 52-60%.
Armaniak
- Proces wytwarzania alkoholu, podobnie jak w przypadku koniaku jest dyktowany przez cykle zachodzące w naturze.
- Paleta aromatyczno-smakowa armaniaku jest o wiele bardziej przystępna dla przeciętnego konsumenta niż paleta koniaku.
- Zarówno koniak, jak i armaniak pochodzą z Francji.
Warto spróbować zarówno jednego, jak i drugiego rodzaju alkoholu – pomiędzy armaniakiem i koniakiem jest tak wiele różnic, że z pewnością, każdy wybierze pozycję odpowiednią dla siebie, która trafia w indywidualny gust, upodobania i preferencje.