Maraschino to rodzaj likieru smakowego, o smaku wiśniowym, który wytwarzany jest w procesie destylacji z wiśni maraska. Jest to odmiana słodko-kwaśnej, ciemnej wiśni, uprawianej przede wszystkim w Chorwacji i we Włoszech. Podobno to właśnie w Chorwacji narodził się likier maraschino. Jak serwować ten pyszny trunek? Które drinki smakują lepiej w towarzystwie likieru wiśniowego?

Historia

Według legendy przepis na maraschino powstał dzięki mnichowi zakonu Dominikanów, który mieszkał w klasztorze w Zadarze. Przez bardzo długi czas receptura była pilnie strzeżoną tajemnicą, a maraschino produkowano wyłącznie w regionie Zadaru. Faktem jest, iż wielu historyków nie przyjmuje tej legendy za prawdziwą. Uznają oni, że prawdziwym wynalazcą likieru jest botanik Bartolomeo Ferrari. To waśnie on odkrył, że smak owoców wiśni połączony z liściem i orzechem laskowym, daje niezwykłą przyjemność podczas degustacji. Metoda destylacji maraschino została następnie udoskonalona przez Giuseppe Carceniga.

Na szerszą skalę

W XVIII wieku likier maraschino zaczęto produkować na szerszą skalę. Trunek eksportowano na inne obszary Europy. Maraschino wytwarzano w destylarni Drioli, Vlahov i Luxardo. Aktualnie ostatnia gorzelnia – Luxardo utożsamiana jest z likierem wiśniowym, a producent uznawany jest za najlepszego wytwórcę tego rodzaju trunku na świecie.

Jak produkowany jest likier Luxardo Maraschino?

Bazą trunku jest odmiana wiśni maraska. Proces wytwórczy jest podobny do procesu powstawania innych rodzajów likierów. Wiśnie z łodygami oraz pestkami są macerowane w alkoholu. Etap ten może trwać nawet 2 lata. Tak przygotowana nalewka jest następnie destylowana i leżakowana w dębowych beczkach. Powstały klarowny napój o wytrawnym smaku, wyróżnia się złożonym profilem – dominują w nim nuty wiśni i wanilii. W zależności od producenta maraschino może zawierać od 24 do 32% alkoholu.

Jak degustować likier?

Maraschino można serwować na wiele sposobów, dopasowując metodę do indywidualnych upodobań i preferencji:

  • Na czysto.

Idealny po posiłku, ponieważ poprawia trawienie. Odpowiednim szkłem do degustacji jest kieliszek likierowy.

  • Z lodem.

Likier na kościach lodu to dobra opcja na upalne dni. Lód rozcieńczy intensywny smak trunku, ale nie wpłynie negatywnie na charakterystyczny wiśniowy posmak alkoholu.

  • Z koktajlem.

Maraschino to doskonały dodatek do koktajli i drinków. Można go mieszać z innymi rodzajami alkoholu, likierami, sokami czy napojami gazowanymi.

Koktajle z Maraschino

Likier wiśniowy fantastycznie komponuje się z whisky, ginem, brandy i rumem. Klasyczne koktajle z dodatkiem maraschino smakują wybornie – zadowolą nawet najbardziej wymagające podniebienia.

Aviation

Elegancki koktajl, którego historia zaczyna się na początku XX wieku. Drink nie tylko doskonale smakuje, ale przede wszystkim wygląda niezwykle intrygująco – ma ciekawy jasnofioletowy kolor.

  • 60 ml ginu
  • 22 ml soku z cytryny
  • 15 ml likieru maraschino
  • 15 ml likieru creme de violette
  • lód

Koktajl przygotowuje się w shakerze i serwuje w kieliszku koktajlowym.

Brooklyn

Pierwsze wzmianki o koktajlu nazwanym na cześć jednej z dzielnic Nowego Jorku pojawiły się już w 1908 roku. Brooklyn jest elegancki, wyrafinowany i smaczny.

  • 60 ml whisky żytniej
  • 30 ml wytrawnego wermutu
  • 7,5 ml likieru maraschino
  • 2 krople Angostury

Drink przygotowuje się w shakerze, a następnie podaje w kieliszku typu coupe. Całość można udekorować wiśnią maraska.