Metaxa to grecki destylat stworzony przez kupca – Spirosa Metaxę w 1888 roku. Na paletę aromatyczno-smakową Metaxy składa się destylat z winogron, wino z odmiany Muscat oraz lokalne zioła i rośliny. Metaxa cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników mocnych trunków – w szczególności entuzjastów whisky. Czym wyróżnia się Metaxa na tle innych alkoholi? Jaka jest historia greckiego destylatu? Jak smakować bursztynową ekspresję?
Historia marki
Pierwotne nazwisko założycieli marki brzmiało Vroulos. Rodzina działała w branży tekstylnej i handlowała jedwabiem. Założyciele pochodzili z Chalkidu. Zmiana nazwiska na Metaxas i zakup sprzętu ze starej gorzelni, przyczyniły się do rozpoczęcia produkcji brandy Metaxa w 1888 roku. Kiedy do firmy zaczęli dołączać kolejni członkowie rodziny, powstała korporacja Industrial House of Cognac S. i H. and A. Metaxa.
Dzieje firmy
Właściciele Metaxy już w 1892 roku zaczęli eksportować swoje wyroby do Imperium Osmańskiego, a następnie do Egiptu. Pierwsza Metaxa nazywała się “Agnon Cognac from Old Grapes”. Od 1900 roku produkty Metaxa dostępne były w USA. Firma miała swoje destylarnie w Odessie i Konstantynopolu. W 1937 roku marka zatrudniała około 38 pracowników. W 1968 roku destylarnia została przeniesiona do Kifissii, gdzie pozostaje do dziś. Od 1989 roku marka nie należy już do rodziny Metaxa. W 2000 roku firmę przejęła grupa Remy-Cointreau.
W liczbach
Grecka Metaxa sprzedawana jest w ponad 50 krajach na całym świecie. Ponad 60% całkowitej produkcji stanowi eksport do innych krajów. Metaxa porównywana jest z brandami takimi jak Johnnie Walker czy Jagermeister.
Skład i produkcja trunku Metaxa
Klasycznie Metaxa powstaje wyłącznie z trzech składników bazowych:
- destylatu winogronowego;
- wina muskatowego;
- maceratu ziołowego.
Metaxa określana jest przymiotnikami “gładki”, “bursztynowy”. Pięciogwiazdkowa Metaxa zawiera 35% alkoholu.
Do wytworzenia greckiej Metaxy wykorzystuje się czerwone winogrona szczepów Savatiano, Sultanina i Black Corinth. Formułę poddaje się dwukrotnej destylacji, a następnie umieszcza się w drewnianych kadziach. Ekspresja leżakuje przez 3 do 15 lat. Kolejnym etapem produkcyjnym, jest dodanie do trunku win pochodzących z Samos i Lemnos. Następnym krokiem jest dodanie do destylatu mieszanki ziół i przypraw. Finalnie – Metaxa trafia do dębowych beczek, na kilka miesięcy.
Sposób degustacji
To, w jaki sposób degustuje się Metaxę zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań i preferencji:
- Na czysto, w temperaturze pokojowej, w specjalistycznym kieliszku degustacyjnym.
- Na kościach lodu, w niskiej szklance, z grubym dnem.
- W koktajlu. Metaxa dobrze łączy się z tonikiem, pomarańczą i lodem.
Rodzaje
W portfolio Metaxy znajduje się kilka ciekawych pozycji:
- Metaxa 5 gwiazdek.
- Metaxa 7 gwiazdek.
- Metaxa 12 gwiazdek.
- Grand Fine.
- Private Reserve.
- Angel’s Treasure.
- Aen Metaxa.
W ofercie rynkowej znajdują się również wersje specjalne trunku.