W Turcji powstaje wódka anyżowa zwana yeni raki. Cieszy się ona ogromną popularnością, nie tylko wśród mieszkańców Turcji. Raki to alkohol destylowany, który wyróżnia się smakiem anyżu. Trunek ten podawany jest w towarzystwie tradycyjnych tureckich przystawek, które spożywa się podczas imprez, spotkań czy przyjęć. Jak powstanie yeni raki? Jak wygląda kultura spożywania alkoholu w Turcji?

Produkcja

Wódka anyżowa – yeni raki, jest to ekspresja pochodząca z arak, z dodatkiem anyżu. Bazą trunku są świeże winogrona, które poddawane są destylacji alembikowej. Do wytworzenia alkoholu używana jest czysta woda ze studni artezyjskiej w Corlu. Spożywanie yeni raki jest zakorzenione w kulturze tureckiej. Wódkę można spożywać na początku lub na końcu obiadu. Jest to produkt podawany podczas urodzin, wesel, ważnych wydarzeń.

Towarzysz ważnych momentów

Turcja to kraj egzotycznych alkoholi, które spożywane są chętnie podczas uroczystości czy celebrowania chwili. Wśród podstawowych gatunków trunków znajduje się właśnie wódka anyżowa. Jest to produkt, który doceniają również turyści. Yeni raki ma swoje korzenie kulturowe i historyczne. Jest to napój towarzyszący Turkom od zawsze podczas wydarzeń społecznych i historycznych – zajmuje więc specjalne miejsce w sercach mieszkańców pięknego kraju.

Meze i wódka anyżowa

Meze to tradycyjne tureckie przekąski, takie jak mniejsze wersje bakłażanów faszerowanych, sałatki z orzechów, potrawy z ryb. Wódka anyżowa traktowana jest jako jeden z elementów meze – bardzo często pojawia się na stole podczas degustowania wspomnianych przekąsek.

Kultura i ograniczenia

W Turcji nie we wszystkich miejscach publicznych można spożywać alkohol. Oczywiście w restauracjach czy barach bez problemu można kupić procentowe trunki, jednak spożywanie alkoholu w miejscach kulturowych, jest zabronione. Co ciekawe – picie raki i wódki anyżowej jest często praktykowane w prywatnych domach. Spożywanie alkoholu jest traktowane jako element celebracji, świętowania, lokalnych zwyczajów.

Ciekawostki dotyczące tureckiego alkoholu

  • Inna nazwa tradycyjnej tureckiej wódki anyżowej brzmi tekirdag rakisi. Powstaje ona z winogron, rodzynków i fig. W trakcie destylacji ma biały kolor, a następnie rozcieńczana jest wodą ze studni artezyjskiej.
  • Woda ze studni wykorzystywana jest do produkcji tureckich alkoholi. Nadaje ona specyficzny smak produkowanym trunkom.
  • Raki yeni to odmiana tradycyjnego raki. Ekspresja zwana również yeni raki ustalarin karisimi to alkohol destylowany z winogron, fig i rodzynek, aromatyzowany anyżowym smakiem.
  • “The lions milk” to nazwa yeni raki, które zmienia kolor na “mleczny” po rozcieńczeniu z wodą.
  • W Turcji można również kupić lokalne odmiany trunków np. salgam – fermentowany sok burakowy.
  • Wodenica, czyli serefe to tradycyjny przyrząd używany podczas spożywania raki. jest to naczynie z wodą, wykorzystywane do rozcieńczania alkoholu.

Jakich jeszcze alkoholi warto spróbować w Turcji?

  • Wino.

Turcja znana jest również z produkcji wyśmienitych win. Klimat i gleba w Turcji sprzyjają uprawie winorośli. Wina pochodzące z regionów Egejskiego Wybrzeża, Tracji czy Kapadocji są szczególnie cenione przez koneserów.

  • Piwo.

Rzemieślnicze piwa zdobywają uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Turcja produkuje doskonałe jasne lagery, piwa pszeniczne, ciemne.

  • Likier.

Słodkie likiery, o egzotycznych smakach, często przygotowywane z lokalnych owoców np. fig, granatów czy cytrusów. Są to świetne trunki dla osób ceniących słodkie, unikalne produkty regionalne.