Destylacja jest nieodłącznym etapem procesu produkcji każdego rodzaju alkoholu. To właśnie destylacja w dużej mierze wpływa na walory smakowe i aromatyczne trunków – wódki, whisky czy brandy. Destylacja to proces fizyczny, który polega na rozdzieleniu mieszaniny na poszczególne związki metodą odparowywania jej i skraplania. Skroploną część nazywa się destylatem. Pozostałą – cieczą wyczerpaną. Jakie są rodzaje destylacji? Jak ona przebiega w praktyce i dlaczego wiedza o niej jest taka ważna, dla miłośników mocnych trunków?
Tradycyjne metody destylacji
Pierwsze wzmianki dotyczące destylacji alkoholu pochodzą z Mezopotamii i sięgają
2000 r. p. n. e. Destylacja początkowo wykorzystywana była do produkcji wyrobów leczniczych oraz kosmetyków. W Europie destylacja alkoholu rozpowszechniła się dopiero w średniowieczu.
Rodzaje destylacji
Wyróżnia się kilka rodzajów destylacji (z łacińskiego “de-stilare”):
- Destylację prostą.
- Destylację równowagową.
- Destylację wielostopniową.
- Destylację frakcyjną.
Proces
W efekcie destylacji alkoholu – zacieru, skropleniu ulega mieszanina o znacznie wyższej zawartości alkoholu etylowego. W wyniku destylacji wina, powstają np. brandy czy koniaki. Do przeprowadzenia destylacji niezbędny jest zacier, czyli przefermentowana mieszanina zbóż, melasy lub nastaw – mieszanka cukrów i owoców. Oprócz tego potrzebne jest źródło ciepła i destylator. Na zawartość procentową otrzymanego destylatu wpływ ma jakość sprzętu oraz precyzja osoby, która nadzoruje proces. Za najwyższy uznaje się destylat o zawartości około 95% alkoholu. W większości zakładów produkcyjnych przeprowadzana jest destylacja frakcyjna.
Destylacja, a jakość alkoholu
To dzięki destylacji trunek ma wysoką moc oraz specyficzne walory smakowo-aromatyczne.Destylacja oczyszcza również alkohol z niepożądanych związków – nie bez przyczyny producenci destylują alkohol etylowy kilkukrotnie. Bez wątpienia, destylacja wpływa na jakość wytwarzanego trunku. Poziom ten determinuje kilka czynników:
- technologia;
- jakość aparatury;
- wiedza i doświadczenie osoby odpowiedzialnej za proces.
Zastosowanie
Whisky
Destylacji podlegają różne rodzaje alkoholu – wódka, brandy, koniak, armaniak, whisky. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w Szkocji, destylacja whisky powinna odbyć się dwukrotnie – pierwsza w alembiku wash still, a druga w mniejszym alembiku spirit still. Whiskey irlandzkie destylowane są z kolei trzykrotnie. Szkocka destylowana jest stalowych kadziach (alembikach), a irlandzka w destylatorze kolumnowym – mowa wówczas o destylacji ciągłej. Co ciekawe – destylacja alembikowa jest procesem droższym i bardziej wymagającym.
Brandy
Dzięki destylacji powstają znakomite alkohole np. armaniak czy calvados. Armaniak wytwarzany jest dzięki destylacji win gronowych z regionu Armagnac, a calvados w wyniku destylacji przefermentowanego soku z gruszek lub jabłek, rosnących w regionie Calvados. Brandy destyluje się metodą alembikową – czasami przeprowadzana jest dwukrotnie.
Inne rodzaje alkoholu
Destylacja zapewnia konsumentom również inne rodzaje alkoholu np. włoską grappę czy japońską Awamori. Dzięki destylacji powstaje tequila, która wyróżnia się wyrazistym smakiem i mocnym aromatem. Tequilę destyluje się metodą alembikową lub kolumnową. NIezależnie od tego, czy destylacji ulega przefermentowany sok z agawy, długoziarnisty ryż z Tajwanu czy wytłoki i pestki winogron, efekt końcowy ogranicza tylko ludzka wyobraźnia.
Domowa destylacja
Produkcja alkoholu na własną rękę – w domu, jest surowo zabroniona prawnie. Aby móc wytwarzać alkohol – nawet nie w celach zarobkowych, należy spełnić szereg wymagań prawnych. Zalicza się do nich np:
- wpis do rejestru podmiotów zajmujących się wyrobem i przetwarzaniem alkoholu;
- zapewnienie odpowiednich warunków oraz kontrola produkcji;
- właściwe zagospodarowanie odpadami, które powstają w trakcie procesu.
Szukasz dobrego wina? Zajrzyj na https://www.barellmo.pl/