WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O METAXIE

Grecka brandy – Metaxa, to tak naprawdę nie do końca brandy. Od tradycyjnej brandy różni się przede wszystkim sposobem produkcji. Jest to rodzaj napitku powstającego z destylatu gronowego. Metaxa wzbogacona jest białym winem i aromatycznymi dodatkami. Jak wytwarzana jest Metaxa? Jakie są jej rodzaje? Jak degustować ten wyjątkowy alkohol i co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Sposób produkcji

Metaxa powstaje w wyniku destylacji wina, głównie z odmian Savatiano, Sultanina oraz Black Corinth. Destylat leżakowany jest w dębowych beczkach, a później mieszany z winem Muscat pochodzącym z Samos i Lemnos. Całość doprawiana jest aromatyczną mieszanką składników roślinnych – ziół, płatków kwiatów. Finalnie, Metaxa spędza pół roku na dojrzewaniu w beczkach w stosunkowo niskiej temperaturze, następnie zostaje zabutelkowana.

Smak, aromat, definicja

Metaxa wrzucana jest do jednej kategorii razem z innymi rodzajami brandy. Ten mocny, rozgrzewający alkohol to prawdziwy grecki skarb. Swój smak i aromat zawdzięcza w dużej mierze, szczepom winnym wykorzystanym do produkcji ekspresji. Co ciekawe – składniki aromatyzujące wykorzystywane do przygotowania receptury stanowią pilnie strzeżoną tajemnicę producentów. Smakosze wyczuwają w Metaxie nuty orzechów, bakalii, rodzynek, miodu, kwiatów. Metaxa ma urzekający złoty kolor.

W liczbach

W 30 ml Metaxy znajduje się około 70 kcal. Jest to dosyć kaloryczny alkohol, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas konsumpcji – dotyczy to przede wszystkim osób dbających o linię. Specjał zawiera od 38 do 43% alkoholu.

Historia

Założycielem marki Metaxa był urodzony w 1848 roku grecki kupiec Spyros Metaxa. W 1888 roku stworzył on wyjątkowy specjał – brandy Metaxa. W tym samym czasie w ateńskim porcie powstał zakład specjalizujący się w produkcji trunku. W 1892 Metaxa zaczęła być popularna również w innych zakątkach świata. Był to jeden z ulubionych napitków w całym świecie śródziemnomorskim. Spyrosa wspierała rodzina i krewni, którzy razem z nim przyczynili się do rozwoju marki. Na początku XX wieku Metaxa trafiła do Ameryki. Pod koniec lat 60 otworzono nową destylarnię – produkcja Metaxy przeniosła się do Kifissii, w pobliżu Aten. Do dziś funkcjonuje tam zakład.

Spory i klasyfikacje

Do lat 40 XX wieku Metaxa klasyfikowana była jako koniak. Nazwa “koniak” zarezerwowana jest jednak dla trunków powstających wyłącznie we francuskim regionie Cognac. Obecnie Metaxa nazywana jest “grecką brandy”, ponieważ do miana “brandy” również jej daleko. Oba typy trunków dzieli technologia produkcji. Brandy powstaje w skutek destylacji wina gronowego lub owocowego, a Metaxa wytwarzana jest w skutek destylacji wina z greckich winogron, a następnie greckie destylaty mieszane są z winem Muscat, a na końcu aromatyzowane i poddawane dalszemu leżakowaniu. Metaxa stanowi zatem osobną kategorię alkoholu.

Rodzaje

W ofercie rynkowej znajduje się wiele rodzajów Metaxy. Gwiazdka umieszczona na etykiecie trunku, wskazuje na liczbę lat spędzonych w dębowej beczce. Oprócz podstawowych pozycji, dostępne są wersje kolekcjonerskie i limitowane. Ciekawym produktem jest Metaxa Private Reserve, który powstaje z 30-letnich destylatów. Inną równie atrakcyjną pozycją jest Metaxa Angels Treasure, która sprzedawana jest w bardzo eleganckiej karafce.

Degustacja

Metaxę można degustować na wiele sposobów. Najlepiej smakuje oczywiście w wersji saute – bez dodatków. Do degustacji trunku, warto wykorzystać klasyczny kieliszek dedykowany do brandy – z szeroką podstawą i zwężającą się górą. Metaxę należy smakować w temperaturze pokojowej – ogrzanie zawartości kieliszka w dłoniach, rozwinie paletę aromatyczno-smakową ekspresji. Grecka brandy dobrze czuje się również w towarzystwie innych alkoholi, soków czy napojów. Można ją wykorzystać, podczas przygotowywania drinka czy koktajlu. W upalny dzień, racz się smakiem Metaxy w niskiej szklance, z grubym dnem, na kościach lodu. Wybierz sposób degustacji, dopasowany do indywidualnych preferencji, okoliczności i nastroju.